Kvůli přepravě uhlí na východ Čech chystá Správa železnic rekonstruovat trať na Mostecku tak, aby na ní bylo možno přepravovat těžší vlaky. Na projekt upozornil server Zdopravy.cz. Důvodem je přeprava uhlí z velkolomu Vršany (který ovládá Pavel Tykač) do elektráren Chvaletice (kterou vlastní také Pavel Tykač) a Opatovice (kterou vlastní společnost EPH Daniela Křetínského).

Podle dostupných informací však rekonstrukci zaplatí státem vlastněná Správa železnic. Hnutí DUHA a Greenpeace upozorňují, že by se v takovém případě jednalo o nepřímé dotování soukromého uhelného byznysu z veřejných prostředků. Jen úvodní zpracování projektu bude stát 29 milionů korun. Náklady na samotnou stavbu Správa železnic nezveřejnila.

Elektrárna Chvaletice © Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Nejedná se přitom o první výhodu, kterou Tykačova firma na železnici dostala. Už v roce 2014 získala elektrárna Chvaletice od státem vlastněné firmy ČD Cargo 40% snížení ceny za přepravu uhlí ze severních do východních Čech.

Elektrárna Chvaletice – jedna z nejméně účinných elektráren v zemi, která měla být odstavena už před několika lety – zároveň znovu dostala od úředníků výjimku z nových limitů na ochranu ovzduší, proti ní se však ekologické organizace a místní spolky odvolaly a výjimka stále není platná. Podobnou výjimku chce získat firma ČEZ pro elektrárnu Počerady, kterou prodala a v roce 2024 předá firmě Vršanská uhelná. O výjimku žádá nově i elektrárna Opatovice, i k ní mají ekologické organizace výhrady.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Elektrárna Chvaletice měla být odstavena už před několika lety. Je jedna z nejplýtvavějších v zemi a její výroba jen pomáhá udržovat obří vývoz elektřiny. Ale Pavel Tykač chce dělat byznys bez ohledu na energetickou koncepci státu, naše zdraví i změnu klimatu. A teď se jeho potřebám má přizpůsobit i veřejná železnice. Tím ovšem jeho byznys nepřímo dotuje státní firma.“

Jiří Jeřábek, energetický expert z Greenpeace, dodal:
“Opravovat a zlepšovat kvalitu železničních tratí je samozřejmě potřeba. Jistě je mnoho jiných míst, na které by se státní peníze mohly vynaložit a které budou sloužit všem. Nemá ale smysl je utápět v nekoncepční podpoře umírajícího uhelného průmyslu, který nemá žádnou dlouhodobou perspektivu.“