Dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace dnes v dopoledních hodinách sundali transparent s nápisem KONEC DOBY UHELNÉ, sbalili věci a uklidili po sobě. Zhruba v jednu hodinu pak slezli na zem, kde je čekala policie. Po identifikaci a věcné domluvě byli protestující vykázáni z dolu a propuštěni na svobodu. Za vniknutí do dolu jim hrozí pokuty. Přímo na rypadle strávili aktivisté a aktivistky Greenpeace 58 hodin.

Aktivisté a aktivistky pod rypadlem v dole Vršany (c) Greenpeace – Jana Pravdová

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: 
„Záměrem akce Greenpeace bylo poukázat na problematiku těžby a spalování uhlí a potřebu stanovit si rychlý plán na odstoupení od uhlí, který bude doprovázet podpora uhelných regionů a lidí pracujících dnes v uhelném průmyslu. Myslím, že aktivisté a aktivistky Greenpeace dělali co mohli – kromě vyvěšení transparentu s nápisem Konec doby uhelné několikrát vysílali živě přímo z rypadla, odpovídali na otázky a na sociálních sítích konfrontovali přímo politiky.“

Včera se Greenpeace zaměřilo na oslovování politiků na sociálních sítích. Večer pak na rypadle aktivisté a aktivistky pouštěli papírové draky s obličeji ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Podmínky k pouštění draků byly na rypadle ideální.

Ministři Karel Havlíček a Richard Brabec se proletěli nad lomem (c) Greenpeace – Barbora Sommersová

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Vzali jsme symbolicky pány ministry s námi na rypadlo na obhlídku lomu Vršany, aby si mohli destrukci krajiny severních Čech a znečištění životního prostředí prohlédnout pěkně zblízka. Aktivní důl opravdu není žádné dětské hřiště. Jenže to je právě ten problém. My chceme budoucnost, v níž budou už jenom dětská hřiště a ne aktivní doly na uhlí.

Na zmíněné ministry a celou českou vládu má Greenpeace čtyři konkrétní požadavky, které souvisejí s ochranou klimatu a útlumem uhlí:

  1. Přestat vyrábět elektřinu z uhlí do roku 2030, do roku 2035 přistoupit ke kompletnímu konci uhlí v ČR.
  2. Zajistit sociálně ohleduplný a spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a všechny jejich obyvatele
  3. Odstavit co nejdříve staré a špinavé uhelné elektrárny, které jedou na vývoz – například Chvaletice a Počerady
  4. Navýšit cíle snižování emisí skleníkových plynů v rámci Evropské unie do roku 2030