Na rypadle v lomu Vršany stále visí velký transparent s nápisem KONEC DOBY UHELNÉ. Aktivistky a aktivisté přečkali noc a chystají se na sérii živých vstupů přímo z uhelného dolu, v němž dochází k destrukci krajiny a znečišťování životního prostředí. Akcí chtějí upozornit na neudržitelnost těžby a spalování uhlí a zároveň pozvat veřejnost na demonstraci, která se koná v sobotu 5. září před elektrárnou Počerady, největším zdrojem skleníkových plynů a znečištění ovzduší v České republice. Dnešek chtějí aktivisté a aktivistky využít ke konfrontaci vládních politiků, především přes sociální sítě. 

Protest Greenpeace na rypadle v dole ČSA. (c) Greenpeace

Stále probíhá i sběr pod petici www.spoluproklima.cz. Greenpeace má na vládu čtyři konkrétní požadavky, které souvisejí s útlumem těžby a spalování uhlí a s ochranou klimatu:

  1. Přestat vyrábět elektřinu z uhlí do roku 2030, do roku 2035 přistoupit ke kompletnímu konci uhlí v ČR.
  2. Zajistit sociálně ohleduplný a spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a všechny jejich obyvatele
  3. Odstavit co nejdříve staré a špinavé uhelné elektrárny, které jedou na vývoz – například Chvaletice a Počerady
  4. Navýšit cíle snižování emisí skleníkových plynů v rámci Evropské unie do roku 2030

Dnes večer by se nad rámec běžných živých vstupů měla uskutečnit přednáška o spravedlivém odklonu od uhlí a technologické revoluci, kterou nám přinesou obnovitelné zdroje energie. Podobných on-line přednášek s experty a expertkami na různá témata zorganizovala organizace v rámci projektu akademie Greenpeace vícero během výjimečného stavu, který byl vyhlášen českou vládou po propuknutí epidemie nového koronaviru. Pro Greenpeace tak přednášeli například klimatolog Radim Tolasz, hydrolog Jindřich Duras, hasič Martin Kavka, lesník Aleš Erber, psychoterapeutka Zdeňka Voštová, ekolog David Pithart či právnička Laura Otýpková.

Jiří Jeřábek, koordinátor uhelné kampaně Greenpeace ČR, říká:
“Doba uhelná končí, ale zatím jen živelně a chaoticky. Je potřeba vytvořit jasný plán na zavírání elektráren a dolů a zároveň na podpořit uhelné regiony a lidi, kteří pracují v uhelném průmyslu. Navrhujeme, aby ty nejstarší a nejméně efektivní uhelné elektrárny byly uzavřeny co nejdříve a zbytek nejpozději v roce 2030. K dispozici je velké množství evropských peněz, které Česká republika může využít pro smysluplnou transformaci uhelných regionů směrem k moderní ekonomice.”

Kvůli epidemii koronaviru byla pro akci Greenpeace přijata přísná opatření. Na rypadle samotném je jen takové množství lidí absolutně nezbytné k vyvěšení transparentu a komunikaci s okolním světem. Během případného kontaktu s pracovníky dolu či s policií se aktivisté a aktivistky snaží dodržovat bezpečnou vzdálenost a nosí roušky. Na samotném rypadle je díky silnému větru přenos nemoci velmi nepravděpodobný.