Vrchní soud v Praze opět nařídil předběžné opatření, které zakazuje Greenpeace šířit parodicky upravený reklamní spot společnosti ČEZ, přestože bylo toto opatření v dubnu tohoto roku zrušeno nálezem Ústavního soudu. Ten rozhodl, že předběžné opatření ve prospěch společnosti ČEZ je porušením práva na spravedlivý proces a práva na svobodu projevu. Greenpeace se proti novému předběžnému opatření bude bránit další ústavní stížností. Podle ekologické organizace se firma ČEZ soudními spory snaží umlčet kritiku svého uhelného podnikání.

Záběr z jednoho z videí parodujících reklamy ČEZu.

Právník Pavel Uhl zastupující Greenpeace říká: 
“Opětovné rozhodnutí je podle našeho názoru v rozporu se závazným právním názorem nálezu Ústavního soudu v této věci, podle něhož zásah do svobody projevu za účelem ochrany autorských práv může být zcela výjimečný za velmi mimořádných podmínek. Vrchní soud v Praze tento názor pominul a stanovil pravidlo, že svobody projevu Greenpeace končí tam, kde začínají autorské videozáběry, které si firma ČEZ nakoupila.”

Organizace Greenpeace vytvořila v letech 2018 a 2019 několik videí, která zesměšňovala tehdejší reklamy společnosti ČEZ, a upozorňovala na fakt, že přestože reklamy vzbuzují dojem ekologické uvědomělosti firmy, ve skutečnosti je ČEZ 4. největším znečišťovatelem ovzduší v EU. 

Čtvrté místo v žebříčku znečišťovatelů obsadil ČEZ ve studii evropských ekologických organizací Poslední nádech. Českou verzi studie společně s první upravenou reklamou zveřejnila organizace Greenpeace 30. listopadu 2018, tedy ve stejný den, kdy probíhala mimořádná valná hromada firmy ČEZ. Soudní spory s firmou ČEZ se táhnou již druhým rokem.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: 
“Soudce Vrchního soudu jsme svou parodií asi moc nepobavili, a tak nám ukázali, jak se to dělá, a udělali skvělou parodii na rozsudek. Došli k nesprávnému a nesmyslnému závěru, že organizace Greenpeace upravila greenwashingové reklamy firmy ČEZ, aby si ušetřila práci a nemusela vytvářet vlastní videozáběry. Měli jsme celou řadu důvodů, proč jsme reklamy, které líčí ČEZ jako nejzelenější firmu světa, postavili do jiného kontextu a poukázali na jejich absurditu. Rozhodně jsme to ale nedělali z lenosti. Navíc kdyby si každý, kdo chce něco parodovat, dal tu práci a vytvořil si vždy a všude vlastní autorské záběry, nemusel by autorský zákoník obsahovat výjimku pro užití cizího díla za účelem parodií.”