#Ovzduší
Znečištění ovzduší už není na první pohled vidět, o to je ale zákeřnější. V severních Čechách už nebloudíme v tekuté nažloutlé mlze a na Ostravsku nemusíme utírat lavičky dřív, než si na ně sedneme. Dokázali jsme se vypořádat s viditelným černým prachem. Vzduch, který dýcháme, ovšem i dnes obsahuje miniaturní prachové částečky a různé nebezpečné chemikálie. Podle limitů doporučených lékaři ze Světové zdravotnické organizace dýchají znečištěný vzduch prakticky všichni Češi a Češky. Daleko benevolentnější limity podle českého zákona nejsou splněny v oblastech, kde žije téměř 60 % obyvatel. Jedenáct tisíc lidí kvůli znečištění každý rok předčasně zemře. Důvody, proč máme znečištěné ovzduší jsou tři a všechny souvisejí s pálením fosilních paliv. Spaliny vypouštějí lokální topeniště, doprava a velké uhelné elektrárny. Zatímco topeniště a doprava znečišťují vzduch v bezprostředním okolí, spaliny z elektráren cestují po celé republice a ohrožují nás všechny. Znečištění z nich nezná hranic – odstrašujícím příkladem může být třeba Moravskoslezský kraj, kterému pravidelně otravuje vzduch uhlí pálené za polskými hranicemi.

-
Poslední nádech: Jak energetické firmy otravují v Evropě vzduch
Na evropské uhelné firmy jako RWE, EPH, PGE a ČEZ doplácejí evropské státy a společnosti výrazným způsobem kvůli znečištění ovzduší, a to jak zhoršeným zdravím svých obyvatel, tak miliardami eur…
-
Toxické uhlí: zdravotní náklady slabých emisních limitů EU
Evropská unie v současné době připravuje nové normy pro znečištění z uhelných elektráren v EU. Tento proces je jedinečnou příležitostí, jak omezit toxické emise, na jejichž následky v Evropě každoročně umírají desítky tisíc lidí. Greenpeace ovšem již v březnu odhalilo, že Evropská unie v podstatě přenechala přípravu nových pravidel pro znečištění (tzv. BREF, tedy referenčních…