V době, kdy je omezený náš pohyb a možnosti našeho shromažďování, jsou bohužel omezeny i možnosti, jak se zapojit do kampaní a aktivit Greenpeace. Mnoho zaměstnanců, dobrovolníků a příznivců Greenpeace se proto nyní věnuje šití roušek či sousedské pomoci, možnosti zapojení do těchto aktivit jsme už popsali v několika jiných textech, například jsou součástí 10 tipů, jak čelit koronaviru. Dnes chceme mluvit spíše o tom, jaké jsou možnosti digitálního aktivismu, do kterého se můžeš zapojit i ty na svém počítači.

První zajímavou možnost ukázala on-line stávka za klima, kterou na začátku dubna pořádalo studentské klimatické hnutí Fridays for Future. Vzhledem k tomu, že se nemohou studenti a lidé, kteří je chtějí podpořit, sejít a demonstrovat fyzicky, přesunuli organizátoři aktivitu do digitálního světa. Stovky lidí si udělali transparenty, nebo napsaly na čtvrtku či kus papíru vzkaz politikům, přidali hashtag #onlinezaklima, #spoluproklima či #climatestrikeonline a udělali si selfie. Fotku nahráli na sociální sítě a přidali umístění Úřad vlády ČR – @uradvlady na Facebooku či @strakovka na Twitteru. Výhodou je, že takové akce se dají dělat opakovaně a nejen masově, můžeš si vymyslet svůj vzkaz a poslat ho takhle politikům či ředitelům velkých firem přes internet i jako jednotlivec.

Připoj se ke stávce za klima. (c) Fridays For Future

Spolu pro klima můžeme pracovat i na internetu

Jedním z hlavních témat stávky za klima byla Zelená dohoda pro EU. Někteří čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše a Karla Havlíčka se ji i během probíhající koronavirové epidemie nestyděli kritizovat. Připravili jsme proto článek, který ukazuje, že nová opatření na ochranu klimatu a investice do udržitelné budoucnosti mají smysl a že naopak mohou pomoci nastartovat těžce zkoušenou ekonomiku, až se podaří virus porazit. Přečti si ho

Myslíme, že teď je ten správný čas mluvit o obnově naší společnosti v době po koronaviru. I proto jsme spustili kampaň, která požaduje, aby česká vláda přijala opatření, která nejen nastartují ekonomiku po pandemii koronaviru, ale zároveň budou šetrná k životnímu prostředí a ochrání nejzranitelnější lidi, kteří již dnes trpí finančními dopady krize. Přidej se k ní také.

Sociální sítě – nejlepší přítel on-line aktivisty

Pokud nejsi na sociálních sítích, prosím zvaž, jestli si tam nepořídit profil. Především na Twitteru je v Česku relativně málo uživatelů, přitom jsou tam ale aktivní politici, ředitelé velkých firem, novináři, odborníci a další lidé, kteří mají vliv na veřejnou debatu. To dělá z této sociální sítě takovou trochu exkluzivní platformu a když si na ní zařídíš účet a budeš sledovat relevantní politiky, komentovat jejich statusy a označovat je ve svých statusech, tvůj hlas bude mít pro ně velkou váhu. Sleduj pro začátek především ministra životního prostředí, ministra průmyslu a obchodu, premiéra či profil energetické firmy ČEZ. A samozřejmě také náš profil Greenpeace ČR, odkud můžeš retweetovat náš obsah. 

Na Facebooku nám určitě lajkni náš profil, ale bohužel kvůli algoritmům této sociální sítě nebudeš mít ani potom jistotu, že se ti budou naše příspěvky zobrazovat. To se dá zařídit, když na stránce našeho profilu klikneš na tlačítko Sleduji a nastavíš možnost Zobrazit jako první. Pak budeš mít jistotu, že ti nic podstatného neuteče. Budeme rádi, když pak budeš naše příspěvky sdílet, aby se dostaly k co největšímu počtu lidí. A samozřejmě nám piš do komentářů, tvé názory nás zajímají a potřebujeme slyšet zpětnou vazbu. Neboj se vyjádřit svůj názor, od nikoho to za něj neschytáš. Vzhledem k tomu, že jsme se v minulosti pravidelně stávali terčem falešných profilů PR firem najatých uhelným průmyslem, diskuze teď více monitorujeme a skrýváme agresivní příspěvky, které porušují náš kodex diskutujících. Zjevné internetové troly a podezřelé profily skrýváme. Snažíme se tak vytvořit přátelské a bezpečné prostředí, ve kterém mohou lidé svobodně vyjádřit své názory bez obav z toho, že by na ně někdo verbálně útočil. Po falešných profilech a koordinovaných útocích na náš Facebook nám ale dodnes zbylo jen jedno dědictví – nízké hodnocení u stránky. Pokud tě můžeme o něco poprosit, ohodnoť náš profil

Sleduj naše promítání a připoj se k přednáškám

Na náš Facebooku připravujeme teď kvůli koronaviru úplně nový obsah, který by tě mohl zajímat. V příštích týdnech budeš moci sledovat živé promítání filmů s ekologickou tematikou, vyplňovat zábavné kvízy o ochraně životního prostředí a připojovat se do on-line přednášek věnujících se různým problémům dnešní doby. 

Odvysílali jsme již dokumentární snímky Zemřít pro Design a Thule Tuvalu, následovat nyní budou dokumenty Black Ice či Ekostory. Zajímavou přednášku o klimatu pro nás vytvořil přední český klimatolog Radim Tolasz, nyní chystáme další zajímavé hosty a témata. Budoucí události budeme přidávat na náš Facebook, i proto se vyplatí ho bedlivě sledovat. 

Abychom ti ukrátili dlouhé dny strávené doma, otevřeli jsme některé úkoly z akčního centra naší dlouhodobé kampaně Máš na míň, která se věnuje nadspotřebě a zbytečnému plýtvání. Různé úkoly ti poskytnou zajímavé nápady, jak snížit vlastní dopad na přírodu, a to zábavnou formou. Můžeš si tu vyzkoušet kvíz o jídle, zahrát zábavnou hru Energy Crash, nebo si zkusit něco upcyklovat a z odpadu vytvořit něco užitečného. Ukaž, že “máš na míň” a pusť se do toho.   

Připoj se k našim dobrovolníkům a dobrovolnicím

Pokud tě digitální aktivity budou bavit, rádi tě mezi sebou uvítáme i naživo, až současný problém se šířením viru Covid 19 pomine. Budeme velmi rádi, když se připojíš k našim dobrovolníkům a dobrovolnicím, protože díky nim Greenpeace vzniklo a ani dnes by nemohlo existovat. Jen díky lidem, kteří chtějí dát najevo svůj nesouhlas s devastací přírody a aktivně se proti ní postavit, můžeme dosahovat úspěchů. Jako naše dobrovolnice nebo dobrovolník je úplně na tobě jak se zapojíš. Škála aktivit je široká a záleží jen na tobě, kolik času chceš dobrovolničení věnovat. Každý je u nás vítán. Mrkni, co všechno naši dobrovolníci a dobrovolnice dělají, a přidej se k nám.