Konec uhlí pod stromeček by byl skvělý dárek. V právě uplynulém roce nám to neklaplo, ale mohlo by se zadařit letos. Uhelná komise o konci uhlí jedná a jednat bude minimálně do podzimu příštího roku a pokud se jednání protáhnou, mohl by být výsledek načasovaný právě do doby před příštími Vánoci. Mezitím však už většina zemí EU ví, kdy s uhlím skončí, nebo s ním už dokonce skončila.

Nejnovější studie think-tanku Sandbag ukázala, že v posledních pěti letech ohlásilo 15 evropských států, kdy skončí s uhlím. Ukazuje to i následující mapa: kromě Polska, Rumunska a Bulharska už všechny ostatní země EU těžbu uhlí opustily, nebo alespoň oznámily datum, kdy skončí s těžbou a zavřou uhelné elektrárny. Zaostávají také země Balkánu a Turecko.

Jen tento rok vyhlásilo konec uhlí několik zemí. Slovensko ohlásilo, že skončí s těžbou hnědého uhlí a zavře své uhelné elektrárny do roku 2024. Konec uhlí letos překvapivě ohlásilo také Řecko. Ve Španělsku začali poslanci o konci uhlí debatovat, ale vzhledem k jejich  dlouhotrvající politické krizi, zatím debata neskončila. Největší španělská energetická firma Endesa i přesto ohlásila, že většinu uhelných elektráren hodlá zavřít a energii z nich bude nahrazovat obnovitelnými zdroji.  

V neposlední řadě bude energii z uhlí opouštět také Německo. To bude spolu s uhelnými elektrárnami zavírat i jaderné a plánuje získávat víc než 80 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Celkem se má v zemích plánujících konec uhlí odstavit 90 GW výkonu uhelných elektráren. To odpovídá 10násobku výkonu českých uhelných elektráren či devadesáti uhelným elektrárnám velikosti českých Počerad.

Mezinárodní think-tank Climate Analytics spočítal, že uhelné elektrárny by v EU měly zavřít do roku 2031. K tomuto cíli by se měla připojit i Česká republika.