Ač se mohou dnes zdát nekonečné, tak za pár let po kauzách našeho premiéra neštěkne ani pes. Audit EU i kauza Čapí hnízdo jsou vlastně jen drobnými absurdními epizodami na politické mapě střední Evropy a jsou symptomatickým důsledkem rozpadu komunistického bloku. Budoucí generace si ale našeho premiéra může pamatovat jinak, ještě mnohem hůř než jako “prakticky stále v něčem namočeného premiéra”. Vše nasvědčuje tomu, že vejde do historie jako premiér členské země EU, který vetoval snahy celé Evropy klima chránit a plnit co bylo slíbeno v Paříži. Rád bych se mýlil, ale vše nasvědčuje opaku. Pravdu se dozvíte již za týden. Budoucnost Čapího hnízda i evropských dotací je ve srovnání s budoucností celé Evropy i celého světa opravdu jen nevýznamnými epizodkami.

Fridays for Future Student Demonstration in Prague. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Studentské stávky za klima jsou velmi jasným vzkazem, který ale náš premiér zcela ignoruje. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Evropská unie nyní jedná, jak se postaví k jedné z nejambicióznějších výzev, které kdy před námi stály – jak zabránit rozvratu klimatu. Vědecké podklady pro rozhodování jsou jasné – pokud máme zabránit nejhorším scénářům vývoje klimatické krize, musí země OECD opustit uhlí včetně ČR do roku 2030 a do roku 2040 se stát uhlíkově neutrální. Státníci evropského charakteru s rozhledem a vizí velmi dobře chápou, že je třeba začít jednat. Proto prosazují, aby se celá EU, jedna z hospodářsky nejsilnějších oblastí světa, stala uhlíkově neutrální nejpozději do roku 2050. 

V Evropské radě ale zastupuje ČR náš premiér, který chce takovou dohodu vetovat. Některé problematické státy, které se v minulosti pohybovaly v podobném názorovém spektru jako náš premiér již pochopily, že ochrana klimatu je naším společným úkolem. Podle zákulisních informací dokonce i uhelné Polsko – schválně si tato čtyři slova zopakujte – mělo změnit po vyjednávání s EU názor a je pravděpodobné, že nechá našeho premiéra stát  samotného jako příznačný kůl v plotě. Nebo bok po boku s Orbánovým Maďarskem. 

Protest at ČEZ AGM in Prague. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Protest Greenpeace na valné hromadě ČEZ © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Postoj našeho premiéra je nepřijatelný. Stát se jediným státem, vlastně jediným politikem, který blokuje dohodu více jak půl miliardového společenství je obyčejný hazard s naší budoucností. Premiér hraje hazardní hru se životy nás všech a blafuje s kartami, které schválně bagatelizují potenciál obnovitelných zdrojů a přestřelují náklady potřebné pro dosažení uhlíkové neutrality. Doufá přitom, že EU donutí k tomu, aby přistoupila na jeho podmínky – schválení veřejné podpory pro stavbu nových jaderných bloků a spoustu peněz k tomu. Způsob jakým to dělá, ale spíše připomíná smlouvání na tržišti, než jednání skutečného státníka.

Česká republika musí začít chránit klima a okamžitě přestat blokovat rozhodnutí ostatních států být do roku 2050 uhlíkově neutrální. Pokud s námi souhlasíte, podepište výzvu naší vládě, aby udělala maximum ve snaze zabránit oteplení o více jak 1,5 °C.

A ještě krátká poznámka na konec. Je třeba uznat, marketingově zvládl prodat náš premiér svůj destruktivní postoj opravdu skvěle, všechna čest. Pokud ale projdeme reálné kroky našeho premiéra, je jasné, že o budoucnost mu opravdu nejde.   

Chcete vědět, jak moc jsou v nesouladu reálné kroky a PR aktivity našeho premiéra a vlastně celé vlády? Jen několik příkladů.

  1. O budoucnosti uhlí v ČR rozhoduje uhelná komise, kterou zřídili rukou společnou ministr životního prostředí a  ministr průmyslu a obchodu. Cílem uhelné komise je rozhodnout o konci uhlí v ČR. Zvažované termíny konce uhlí stanovila komise na rozmezí let 2030 – 2050. 29.11. Na tiskové konferenci ke Klimatickým opatřením však ministr Havlíček, dohromady s panem premiérem šokovali, když představili grafy, ve kterých Česko ještě v roce 2050 počítá, že stále neuvěřitelných 10 % energie bude vyrábět z uhlí. Což je v rozporu i s tím nejméně ambiciózním scénářem konce uhlí v ČR, o kterém bude rozhodovat uhelná komise. 
  2. Premiér se často zmiňuje o tom, že plníme závazky Pařížské dohody. Bohužel nemá v tomto ohledu pravdu, v souladu s cíli Pařížské dohody nejsme ani zdaleka. Více zde.
  3. Polostátní podnik ČEZ nyní stojí před rozhodnutím, zda prodat elektrárnu Počerady. Pokud by to s ochranou klimatu naše vláda myslela vážně, prodeji by se přes své lidi v dozorčí radě snažila zabránit. Nedělá to…
  4. Ministerstvo životního prostředí souhlasí  s rozšířením hnědouhleného dolu Bílina za územní ekologické limity těžby.