Hnědouhelný Lom Vršany, kde několik dní blokovala skupina aktivistek z hnutí Against Coal rypadlo, se může stát symbolem toho, jak dnešní vláda myslí vážně boj s klimatickou změnou. Je totiž lomem, který má povolení dolovat nekvalitní hnědé uhlí nejdéle z celé České republiky – až za horizont roku 2050. Důl dnes dodává uhlí do zastaralé elektrárny Počerady kvůli smlouvě, kterou v roce 2013 uzavřela s jeho provozovatelem energetická společnost ČEZ.

O Počeradech je dobré vědět dvě věci. První je, že jde o nešpinavější uhelnou elektrárnu v České republice a zároveň největší zdroj emisí skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změn klimatu. Druhá je, že ji ČEZ plánuje prodat do uhelného impéria společnosti Sev.en Energy, což by umožnilo další pokračování jejího provozu. Sev.en Energy zároveň patří stejnému majiteli jako lom Vršany – českému miliardář Pavlu Tykačovi, který kromě toho provozuje také další elektrárnu Chvaletice. Ta je známá tím, že opakovaně žádá o navyšování emisních stropů a výjimky k vypouštění nadlimitních emisí, protože její majitel není ochoten investovat dost, aby splnil pravidla zavedená kvůli ochraně zdraví občanů. Razítka od úředníků a výjimky bohužel také dostává. Obavy, že stejný přístup bude mít Tykač i k Počeradům, jsou tak zcela na místě.

Aktivistky na rypadle v dolu Vršany (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Aktivistky, které několik dní strávily v chladném počasí na střeše skrývkového rypadla, tohle samozřejmě věděly. Věděly, že Počerady v roce 2018 vypustily do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého z českých zdrojů, přes 5,5 milionu tun. Také věděly, že Chvaletice se staly ve stejném roce největším skokanem v žebříčku konvenčních znečišťovatelů. Přejdou-li Počerady do rukou stejného majitele, který si navíc bude ještě sám pro sebe těžit uhlí ve Vršanech, půjdou plíce lidí na Mostecku, stejně jako snaha o lepší klimatickou situaci v celé republice stranou. Prioritní bude Tykačův zisk, vyměněný za naše zdraví a za klimatické závazky České republiky. Prodeji Počerad do Tykačových rukou lze přitom zabránit už jen do konce roku.

O problematickém prodeji Počerad se hovoří již dlouho. Organizace Greenpeace ho zařadila – vedle udělování výjimek Chvaleticím a prolamování těžebních limitů na dole Bílina – mezi tři nejproblematičtější věci, které české vládě brání dosažení klimatických plánů vyplývajících ze závazků v Pařížské dohodě. Počerady samotné se minulý týden staly tématem i jednoho z protestů studentského hnutí Fridays For Future. Přesto se zdá, že veřejnost potřebuje silnější impuls, aby si uvědomila důležitost zastavení prodeje této staré a špinavé elektrárny do soukromých rukou a jejího následného odstavení. Akci aktivistek ve Vršanech, které nejsou navázány na žádnou z českých ekologických organizací, tak lze vnímat jako další ukázku, že problém elektrárny Počerady se stává tématem důležitým pro celou českou společnost a že by polostátní ČEZ měl rozhodnout v zájmu občanů této země a ne v zájmu zisku jednoho uhlobarona, který by po nákupu elektrárny pokračoval v otravování českého ovzduší a masivní produkci skleníkových plynů.