V pátek 20. září protestovalo za klima přes 4 miliony lidí po celém světě. Na stávku navazuje další globální akce s názvem Týden pro klima. Na světových sítích hledejte pod hastagem #WeekForClimate případně #Week4Climate, na českých pak #tydenproklima. Cílem celého týdne – jak název naznačuje – je upozornit na klimatickou krizi a tlačit na politiky, aby začali podnikat rozhodné a hlavně účinné kroky pro jeho ochranu. 

Načasování týdne globálních akcí pro klima včetně dvou stávek není zvolené náhodou. Právě dnes začíná Klimatický summit OSN. Politici z celého světa se sešli na jednom místě, aby diskutovali o krocích, které pro ochranu klimatu udělat. Vyrazil sem i český premiér, který ale ambiciózním cílům na ochranu klimatu zatím spíše brání, než aby je prosazoval. Veto, kterým česká politická reprezentace v čele s premiérem znemožnila EU koordinovaný postup pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, je jasným důkazem, že naši politici nekonají. Vymlouvají se na zájmy českého průmyslu a energetiky, ale například energetický gigant ČEZ, který je u nás nejvíce závislý na pálení fosilních paliv, cíl uhlíkové neutrality do roku 2050 veřejně podporuje a opakovaně tvrdí, že ho splní. 

Týden pro klima má na chování politiků upozornit. Nejedná se o aktivity organizované z jednoho místa, ale o nejrůznější akce pořadané spolky, organizacemi a jednotlivci, které spojuje jeden zájem – ochrana klimatu. 

V České republice vznikla pro přehlednost stránka www.tydenproklima.cz, která shrnuje a představuje většinu pořádaných aktivit. 

Jdi na www.tydenproklima.cz

Můžeš se zapojit i ty. Ať už tím, že připravíš svou vlastní akci, nebo na nějakou z akcí dorazíš.