Svět je zaplaven plastovým odpadem. Z velké části za to mohou korporace chrlící ročně miliardy produktů zabalených v jednorázových plastech. Přes 90 % všech plastů nebylo doposud zrecyklováno, přesto velké obchodní kolosy plánují využití plastových obalů dramaticky zvýšit. Do roku 2050 se má produkce plastů dokonce zečtyřnásobit a recyklování už problém opravdu nevyřeší.

Ghosts Fishing Nets in the Great Pacific Garbage Patch. © Justin Hofman

Tavish Campbell instaluje GPS zařízení na shluk odpadků a rybářských sítí. Zařízení bude sledovat polohu a pomůže nám zmapovat, jak se odpad v oceánu pohybuje a shromažďuje. 

Naštěstí se neustále rozrůstá hnutí, které se rozhodlo přimět tyto společnosti přijmout zodpovědnost za produkci zbytečných jednorázových plastů. Dosud se připojilo přes tři miliony z vás a zorganizovalo se 239 společných úklidů ve 42 zemích, abychom ukázali, kdo za znečišťováním vlastně stojí.

V říjnu 2018 Greenpeace International zveřejnilo zprávu Crisis Convenience, která vycházela z analýz politik 11 největších společností v oblasti rychloobrátkového spotřebního zboží. Přestože se některé společnosti dobrovolně a oficiálně zavázaly, že se do řešení plastové krize zapojí, zpráva ukázala pravý opak. Společnosti zatím nemají připravené žádné konkrétní plány, jak přejít od jednorázových plastů k udržitelnějším způsobům uchovávání a distribuce nápojů a potravin. Většina z nich místo toho plánuje množství plastových obalů, které používají, navýšit.

Proto nyní vyplouvají lodě Greenpeace, Rainbow Warrior a Beluga, aby přinesly svědectví o tom, kde plastové znečištění skutečně vzniká a kde končí. Po celém světě se shromažďují lidé, aby velkým korporacím připomněli, že za odpad mají zodpovědnost a že musí dodržovat svoje sliby. Dost bylo slov, nyní je třeba jednat a zastavit plastové znečišťování přímo u zdroje problému.

The Rainbow Warrior Invaded by Giant Plastic Packaging in the Med. © Pedro Armestre

Protest Greenpeace ve Středomoří. Loď Rainbow Warrior obklopena obrovským plastovým odpadem. 

Společnosti Nestle, Unilever, Coca-Cola, PepsiCo., Colgate, Danone, Johnson & Johnson a Mars musí jednat transparentně, nemlžit o tom, kolik plastu vyprodukují, a představit plány, jak omezí plastové znečištění. Tyto korporace musí investovat do udržitelných způsobů distribuce produktů bez zbytečných jednorázových plastů.

Korporace se podílí na plastové krizi a my jim nesmíme dovolit ji dále prohlubovat. Je třeba přijít s konkrétními plány pro omezení plastů, které jim pomohou zahnat plastové monstrum, které vytvořily.

O dalších plánech lodí Greenpeace vás budeme informovat v následujících týdnech a měsících.