Uhlím v lokálních topeništích topí v Česku pouhých 10 procent lidí. Přesto se jedná o vážný problém. Kvůli zastaralým kotlům, nízkým komínům a povětrnostním podmínkám dokážou roztopená kamna nejen vyhřát domy lidí, ale také zamořit vzduch v jejich okolí. I proto bude používání těch nejhorších kotlů již za několik let zakázáno a ministerstvo životního prostředí přiděluje domácnostem tzv. kotlíkové dotace.

Celkem se musí ještě vyměnit zhruba 300 tisíc kotlů, nová výzva ministerstva však pokryje jen 30 tisíc z nich. Kolegové a kolegyně z Hnutí DUHA proto rozjeli výzvu www.nedusmese.cz, kterou Greenpeace podporuje.  Tato výzva chce zajistit, aby ministerstvo našlo peníze i na výměnu zbývajících kotlů a aktivně pomáhalo sociálně slabým domácnostem.

Clean Air Action in Brussels. © Tim Dirven

Celá Evropa se snaží pročistit vzduch. V České republice máme ještě velké rezervy.

Peníze na další výměnu kotlů by mohl stát získat zvýšením úhrad z vydobytého nerostu. V současné době odvádí těžební společnosti jen 3 % z ceny vyrubaného uhlí. Greenpeace na nedostatečné odvody z vyrubaných nerostných surovin upozorňuje dlouhodobě.