Rozhovor s hlavní právničkou Greenpeace International Kristin Casper

Boj proti SLAPP žalobě podané společností Energy Transfer pokračuje — a zdaleka není u konce. V sázce je příliš mnoho na to, abychom se vzdali, dokud nebude dosaženo spravedlnosti. Tento zastrašující soudní proces od texaské ropné společnosti, která stojí za nechvalně známým ropovodem Dakota Access, má umlčet aktivní odpor. My ale neustoupíme – budeme pokračovat, společně.

Žaloby, které společnost Energy Transfer (ET) podala od roku 2017 proti Greenpeace International (GPI) a dvěma entitám v USA (Greenpeace Inc. a Greenpeace Fund), jsou jasným příkladem SLAPP žalob (Strategic Lawsuits Against Public Participation – strategické žaloby proti účasti veřejnosti). Stejně jako všechny SLAPPy měly i tyto za cíl uvrhnout neziskové organizace a aktivisty do nákladných právních sporů, přivést je k bankrotu a umlčet jejich hlas. Tato žaloba se navíc nesnaží jen potlačit vedení původních obyvatel v rámci hnutí Standing Rock, ale představuje hrozbu pro svobodu projevu, základní projevy solidarity a právo na pokojný protest.

Absurdní verdikt poroty ve výši 660 milionů dolarů proti entitám Greenpeace v Severní Dakotě obletěl média, ale tento boj je větší než samotná síť Greenpeace. Díky obrovské podpoře spojenců z celého světa bude obrana proti zastrašovací taktice Energy Transfer pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné, abychom zajistili svobody potřebné pro zelenou, spravedlivou a mírovou budoucnost. Právní týmy Greenpeace jsou připravené pokračovat dál.

Abychom lépe porozuměli právnímu procesu a dalším krokům v tomto případu, zeptali jsme se hlavní právničky Greenpeace International Kristin Casperové:

Je tenhle boj u konce?

Kristin Casper: Rozhodně ne, tenhle boj zdaleka nekončí. Ropné společnosti si myslí, že nás mohou zastrašit a umlčet, ale to se nestane. Víme, že v tomto sporu máme fakta na naší straně.

Greenpeace v USA již oznámilo úmysl se odvolat, pokud soud verdikt poroty nezruší. Greenpeace International zvažuje všechny právní možnosti, včetně odvolání, aby zpochybnilo tuto nespravedlivou SLAPP žalobu. Věříme, že máme mnoho silných důvodů pro odvolání vzhledem k průběhu soudu.

Právě teď připravujeme právní podání, která požadují zrušení verdiktu ze Severní Dakoty. Mezitím už Greenpeace International podalo v Nizozemsku žalobu proti SLAPP žalobě, aby získalo zpět náhradu všech škod a nákladů, které nám ET způsobil – a těšíme se, až se s nimi setkáme u soudu.

Toto není jen boj za Greenpeace – je to boj za ochranu základních práv pro všechny. Jsme oddáni našim hodnotám: nenásilí, nezávislosti a hledání řešení. A těchto hodnot se nevzdáme. Tento boj je přesně ten, kvůli kterému jsme tady.


Překvapil Vás verdikt poroty?

KC: Když dojde k nespravedlnosti, je přirozené cítit šok a rozhořčení – ale zároveň to posiluje odhodlání napravit křivdu. Už předem jsme věděli, že máme proti sobě nespravedlivé podmínky. Tento případ měl být podle práva zamítnut dřív, než se vůbec dostal k porotě.


Co se stane v Morton County po verdiktu?

KC: Soud musí rozhodnout, zda verdikt potvrdí, změní, nebo zruší. Odvolání je možné až poté, co soud vydá finální rozhodnutí.

Budova soudu – The Morton County Memorial Courthouse. © Tim Aubry / Greenpeace

Proč nebyl Morton County vhodným místem pro soud?

KC: Místní komunita neměla nést břemeno tohoto případu. Všichni místní soudci se z případu vyloučili. Soud musel přivést soudce z jiného okresu. Tento případ měl být zamítnut, a pokud už měl k soudu dojít, měl být přesunut jinam, aby byl zajištěn spravedlivý proces.


Jaké jsou nejsilnější důvody pro odvolání?

KC: Existuje mnoho, velmi silných důvodů. Došlo k tolika závažným pochybením, že je těžké určit, kde začít. Některé příklady:

  • Okresní soud neměl pravomoc nad Greenpeace International;
  • Chybí důkazy pro klíčová tvrzení;
  • Byly vyloučeny důležité důkazy ve prospěch obhajoby;
  • Byly předloženy irelevantní a škodlivé důkazy;
  • Přetrvávají obavy z nestrannosti poroty a bylo zamítnuto přemístění soudu.

Naši silnou argumentaci ukazuje například naše žádost o shrnutí rozsudku, která byla zamítnuta bez jakéhokoli věcného odůvodnění.


Opravdu mají Greenpeace zaplatit 660 milionů dolarů?

KC: Ne. A ani by nemohly. Greenpeace nemá takové peníze. Neexistuje žádný scénář, ve kterém by Energy Transfer tuto absurdní částku dostal.

Navíc mezi tímto verdiktem a jeho případným vymáháním leží ještě mnoho právních kroků. Pravda a spravedlnost jsou na naší straně. Proto Greenpeace International podalo žalobu proti Energy Transfer v Nizozemsku – a ve skutečnosti to je ET, kdo dluží odškodnění nám.

Jsme připraveni bojovat až do konce a věříme, že se nám podaří vše napravit.


Proč Greenpeace International žaluje Energy Transfer v Nizozemsku?

KC: Greenpeace International žaluje Energy Transfer LP, Energy Transfer Operating L.P. a Dakota Access LLC o náhradu všech škod a nákladů, které jsme utrpěli v důsledku jejich SLAPP žalob, požadujících stovky milionů dolarů. První předběžné slyšení je naplánováno na 2. července 2025.


Jak dlouho mohou případy v Nizozemsku a USA trvat?

KC: Zatím nevíme. Obecně platí, že právní procesy trvají dlouho.

Odvolání k Nejvyššímu soudu Severní Dakoty nemusí být konečné. Tato právní bitva trvá už přes osm let (od roku 2017), a jakkoli dlouho to bude trvat, tak dlouho vydržíme.

Cílem SLAPP žalob je vyčerpat zdroje, unavit nás a odvést nás od našich kampaní. Ale na rozdíl od mnoha menších organizací je Greenpeace připraveno tomuto tlaku čelit – a naše kampaně jsou dnes stejně odvážné a silné jako dřív.

Zatímco zástupci Greenpeace byli po celou dobu přítomni v Mandanu v Severní Dakotě, loď Rainbow Warrior se vrátila na Marshallovy ostrovy, aby zahájila šestiměsíční misi zaměřenou na jadernou a klimatickou spravedlnost a podporu nezávislého vědeckého výzkumu o dopadech desetiletí jaderných testů USA. Před 40 lety posádka Greenpeace evakuovala přes 300 obyvatel atolu Rongelap na ostrov Mejatto po zamoření jejich domoviny radioaktivním spadem po testu Castle Bravo. Přes všechny překážky práce Greenpeace pokračuje.


Očekáváte, že nakonec vyhrajete?

KC: Náš cíl byl vždy větší: bojujeme o srdce a mysl lidí, abychom zajistili udržitelnost života ve všech jeho formách na této krásné planetě. A v tomto boji vyhrát chceme a musíme.

Kristin Casper je hlavní právní poradkyní organizace Greenpeace International. Vede tým, který poskytuje nezávislé právní poradenství v různých oblastech — od strategické obrany a soudních sporů až po organizační a správní záležitosti.

Posledních 15 let se věnuje rozvoji a realizaci průlomových právních strategií, které vedou k odpovědnosti vlád a korporací za klimatickou krizi. Kristin se podílela na mnoha úspěšných iniciativách požadujících rychlé a ambiciózní klimatické kroky, přechod na obnovitelné zdroje energie a ochranu práva na zdravé životní prostředí.