Mandan, Severní Dakota
Deset let poté, co celý svět sledoval protesty proti ropovodu Dakota Access Pipeline vedené domorodými komunitami, začíná soudní jednání v Morton County, kde se Greenpeace brání neopodstatněné žalobě podané společností Energy Transfer (ET).

Nyní vás potřebujeme víc, než kdy dříve!
Chci pomoctSoudní proces probíhá veřejně v soudní budově v Severní Dakotě. Přesto byly opakované žádosti médií a organizací sledujících transparentnost o větší přístupnost a zveřejnění soudního procesu zamítnuty. Žádost Greenpeace o veřejné živé vysílání byla odmítnuta, stejně jako žádost o širší mediální pokrytí, kterou podalo několik médií a novinářů.

Americká fosilní společnost, stojící za ropovodem Dakota Access Pipeline, požaduje 300 milionů dolarů odškodného – jedná se o jeden z nejkřiklavějších příkladů tzv. Strategické žaloby proti účasti veřejnosti (SLAPP). Žaloba společnosti ET se snaží přepsat historii protestů domorodých komunit ve Standing Rocku a může mít nesmírný dopad na svobodu projevu nejen v USA, ale i po celém světě.
Od roku 2017 čelí Greenpeace International a pobočka Greenpeace v USA opakovaným žalobám ET, které absurdně tvrdí, že protesty byly organizovány Greenpeace.
Nebezpečný právní precedens
Deepa Padmanabha, hlavní právní zástupkyně Greenpeace USA, k tomu uvedla:
„Kromě dopadu na Greenpeace je jednou z nejznepokojivějších věcí na tomto případu možnost vytvoření nebezpečného právního precedentu, který by mohl činit odpovědným jakéhokoli účastníka protestu za činy jiných lidí na této demonstraci. To by mělo závažný odrazující účinek na každého, kdo se chce účastnit veřejných protestů.“
Kristin Casper, hlavní právní zástupkyně Greenpeace International, dodala:
„Jsme si jisti, že Greenpeace International spolu s našimi kolegy v USA nakonec zvítězí. Budeme Greenpeace International obhajovat v tomto procesu, zároveň ale podnikáme právní kroky v Nizozemsku, kde se snažíme získat zpět náklady, které nám ET způsobila svými SLAPP žalobami v USA. Jsme vděční za podporu z celého světa – protože když hnutí jedná společně, vítězíme.“
První právní krok proti SLAPP v EU
Greenpeace International tento měsíc podala v Nizozemsku žalobu na společnost Energy Transfer, čímž zahájila první test evropské směrnice proti SLAPP. GPI požaduje náhradu všech škod a nákladů, které utrpěla v důsledku opakovaných, neopodstatněných žalob ET, jež požadují stovky milionů dolarů.
Žaloby Energy Transfer jsou učebnicovým příkladem SLAPP žalob – pokusů zničit neziskové organizace a aktivisty pomocí právních nákladů, vehnat je do finanční krize a nakonec umlčet jakýkoli odpor.

Nyní vás potřebujeme víc, než kdy dříve!
Chci pomoct