Oblíbený tanečník a herec Filip Jankovič se přidal ke kampani Greenpeace, která je zaměřena na snižování plastového znečištění. Filip se zúčastnil sbírání vzorků mikroplastů na řece Vltavě, o svém šetrném životním stylu často komunikuje se svými fanoušky na sociálních sítích. Do magazínu Greenpeace poskytl rozhovor o svém vztahu k přírodě a své snaze přispět k její ochraně. 

Filip Jankovič

Herec a tanečník Filip Jankovič s youtuberkou a bloggerkou Restless Child

Proč jsi se zapojil do plastové kampaně?
Já totiž opravdu pečlivě třídím plasty – a pro někoho by to mohlo být až extrémní. Dělám to už mnoho let. Ale až před rokem jsem si řekl: Filipe, tolik lidí sleduje přes internet, co děláš, možná bys je mohl inspirovat. Proč se s nimi nepodělit o tenhle zájem, o kterém vědí jen moji známí? I na dovolené totiž sbírám plasty ze země, vidím cestičku nebo pláž s poházenými lahvemi, tak je začnu sbírat. A tyhle činnosti jsem začal točit, aby lidé viděli, že nejsem jen kecálek, ale že skutečně něco dělám a že mi na přírodě záleží. Chtěl jsem zkrátka ukázat, že tanec není můj jediný zájem, ale toužil jsem povzbudit své fanoušky, aby se také zapojili a pomohli zmenšovat znečištění planety.

A proč zrovna plasty?
Na to se mě ptalo více lidí: copak tobě nevadí třeba palmový olej? Myslím, že každý máme něco, co nám přirozeně vadí. Já mám problém jít si nakoupit ovoce a zeleninu, protože je nechci zabalené do plastů. Je mi to protivné. Takže si vezmu to, co v plastu zabalené není, i když si toho domů odnesu méně. Navíc miluju přírodu. Každý rok cestuju do Asie, kde je znečištění obrovské. Vidíš tam nádherné panoráma, ale podíváš se pod sebe a na cestě jsou plasty. Vadí mi, že příroda se kvůli nám dostává do nesnází. Lidé si mysli, že když zahodí zbytečné plasty do odpadu, tak zmizí z povrchu zemského, ale není tomu tak. Odpad zůstává na zemi. A dostává se k nám zpátky v různých podobách.

Co tedy děláš, abys pomohl zmenšovat znečištění životního prostředí?
Jednak třídím, jednak co nejméně kupuju plasty. Vodu si čepuju do vlastní lahve, kterou nosím pořád s sebou – těch činností je více. Snažím se také využívat své sociální sítě, kde lidem točím videa, ukazuju fotky, píšu drobné texty, kde fanoušky informuju. Nedávno jsem se zeptal lidí, jestli nevědí o nějaké větší společnosti, se kterou bych mohl spolupracovat – a někdo mi doporučil právě Greenpeace.

Když jsi byl na odebírání vzorků z Vltavy, tak ses o to také podělil na svém Instagramu. Jak lidé reagují?
Jeden člověk mi napsal, že jsem až moc extrémní. Ale co znamená extrémní? Když mi na něčem záleží, nebudu přece chodit kolem horké kaše. Videa a fotky, které pořizuji, nejsou fingované – takové znečištění v přírodě přece opravdu je! Ale další lidé mi naopak doporučují pekárny, které nepoužívají plast, dávají mi tipy na kvalitní skleněné lahve. A někteří mi píší: Filipe, máš pravdu, jdu do toho s tebou!

Odběr vzorků

Herec a tanečník Filip Jankovič odebírá vzorky vody z Vltavy.

A co na to říkají lidé z tvého oboru, z umělecké branže?
Trochu si dělají legraci. Ale když vidí, jak jsem do toho zapálený, že přijdu na zkoušku, v jedné ruce pomeranč, v druhé banán, nic z toho obalené do plastu, a s kovovou lahví, že oblečení kupuju třeba za padesát korun v sekáči, pak pochopí, že to myslím vážně a podporují mě. Přímo aktivně se zatím nikdo nepřipojil – ale já nehodlám nikoho nutit nebo koukat špatně na člověka, který to vnímá jinak.

Lze spojit umění s ochranou životního prostředí?
Určitě! Například designér může vytvořit celou kolekci šatů jenom z plastu – vypadá to dobře, ale zároveň předává podstatné poselství. A navíc tím také zrecykluje spoustu plastů! Tanečník jako já může tančit mezi plasty, topit se v nich… Ohrožení plastem se dá znázornit mnoha způsoby.

Plánuješ něco konkrétního do budoucna?
Ano. Právě s Greenpeace chystáme natáčení videí, která by měla uměleckou formou oslovit širší publikum. Během pár měsíců se ten plán snad podaří zrealizovat.

Tento text vyšel v magazínu Greenpeace.