Máme radost! Lesy ČR společně s Ministerstvy životního prostředí a zemědělství a Agenturou ochrany přírody a krajiny se dohodly na memorandu, které zajistí lepší péči a ochranu Ždánického lesa. Je to důležitý milník, přestože zatím jde jen o závazek, který se ještě musí promítnout do reality.

V minulosti jsme zmapovali destruktivní a zcela nepochopitelné aktivity Lesů ČR ve Ždánickém lese a podařilo se nám vypátrat, že se místní dřevo ve velkém vozí do papíren na Slovensku, do Rakouska na výrobu textilu, nebo končí jako biopalivo. O to větší máme nyní radost, že ty to překrásné staré lesy jsou odteď snad konečněv bezpečí. Memorandum obsahuje důležité ustanovení, které říká, že se těžba ve Ždánickém lese výrazně omezí a v potenciálně cenných lokalitách úplně zastaví, než zde bude vyhlášeno chráněné území.

Nejsou to však jediné vzácné stromy, rostliny a zvířata, která si zaslouží péči a ochranu, a proto je zásadní to vzít spíš jako dobrý příklad a nadále usilovat o změnu hospodaření a trvalou ochranu cenných území i v dalších ohrožených lesích.

Zachraňme přírodu

Zastavme drastické vymírání rostlin i zvířat. Ochrana a obnova přírody jsou klíčové i pro naše přežití.

Jdu do toho

Proto apelujeme na ministry životního prostředí a zemědělství a představitele Lesů ČR a AOPK, aby se podobně jako u Ždánického lesa zasadili i o ochranu dalších unikátních a cenných lokalit, jako jsou nedaleké Chřiby nebo východní Krušnohoří, kde Lesy ČR plánují ve velkém kácet ještě před vyhlášením CHKO Krušné hory.  

Přístup “po nás potopa”, který státní podnik Lesy České republiky uplatňuje, ve výsledku ublíží nám, dalším generacím i naší přírodě.  Proto se proti plánovanému kácení v Krušných horách stavíme v probíhajících správních řízeních a proto jsme proti jednomu takovému kácení již podali žalobu. A budeme i nadále usilovat o zachování těchto vzácných a unikátních lesů. Je třeba, aby náš hlas za ochranu našich lesů zněl hlasitě. Přidej se prosím také k hnutí Zachraňme přírodu a pomoz chránit naši budoucnost.

Česká republika se již zavázala na globální i evropské úrovni k ochraně dramaticky ubývající biodiverzity. Teď je však třeba začít převádět sliby do reality. Staré cenné porosty je třeba chránit v celém Česku a je to i jedna z mála možností jak naplnit cíle 10% striktní ochrany našeho území. Tím spíš kácení ve výše zmíněných lokalitách nedává žádný smysl. Je třeba apelovat na státní firmu Lesy ČR, aby začala skutečně chránit lesy, které patří nám všem.