Organizace Greenpeace podala správní žalobu proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí u Krajského soudu v Ústí nad Labem, které povolilo pokácet přibližně 1800 buků a dubů starších 130 let v oblasti, kde má vzniknout Chráněná krajinná oblast Krušné hory.

Bučiny v Krušných horách

Těžbu dřeva zde chce provést státní podnik Lesy České republiky. Pouze část porostů chce přitom firma kácet kvůli bezpečnosti návštěvníků lesa. Organizace Greenpeace se aktivně účastnila řízení o povolení kácení a ve všech jeho stupních se vyjadřovala proti kácení. Nyní se Greenpeace žalobou domáhá zrušení rozhodnutí ministerstva, neboť se domnívá, že zmlazování vzácných starých lesů nedává žádný smysl a povolené kácení by mohlo vést k nevratnému poškození krušnohorských bučin. Tyto bučiny jsou předmětem ochrany Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří patřící do soustavy Natura 2000.

Dosud neproběhlo řádné posouzení vlivů těžby, které se pro takové území v zákoně předvídá. Negativní zásah do předmětu ochrany připustil i sám krajský úřad. Proti kácení starých lesů v řízení aktivně vystupovalo také město Litvínov.

Nelegální schválení lesního hospodářského plánu

Návrh na kácení vychází z lesního hospodářského plánu, který byl pro oblast schválen krajským úřadem i přes závazné negativní stanovisko odboru životního prostředí, což je v rozporu se zákonem. Greenpeace upozornilo krajský úřad a nadřízené Ministerstvo zemědělství na nelegálnost schváleného plánu a žádalo o jeho zrušení, ale odpovědné úřady nic nepodnikly. Proto si Greenpeace na špatné schvalování lesních hospodářských plánů stěžuje Evropské komisi a ombudsmanovi.

Zvýšení ochrany bučin

V současné době se diskutuje o zpřísnění ochrany bučin, připravuje se vyhlášení CHKO Krušné hory a Lesy ČR připravují návrh bezzásahových zón. Jakékoli kácení může snížit hodnotu lesů těsně před vyhlášením jejich ochrany. Lesy ČR žádaly o kácení asi 3600 stromů, úřady jim ale kvůli ochraně přírody nepovolily kácení v lesních porostech starších 170 let. Nejedná se však o jediné kácení v Krušných horách, o které nyní Lesy ČR usilují. V několika dalších řízeních usilují o pokácení více než 15 tisíc stromů.

Vyjádření Greenpeace

Nikol Krejčová z Greenpeace říká: „Je neuvěřitelné, že právě v době, kdy se konečně mluví o vyhlášení CHKO Krušné hory a o nutnosti zajistit ochranu zachovalých unikátních krušnohorských bučin, chce státní firma Lesy ČR pokračovat v jejich kácení a ministerstvo životního prostředí s tím souhlasí. K těmto vzácným starým lesům bychom měli přistupovat s největší úctou a jenom po pečlivém zvážení vykácet několik nebezpečných stromů podél značených cest a silnic. Přesto Lesy ČR plánují vytvářet holiny a kácet biologicky nejhodnotnější staré lesy a dřevo z nich prodávají kvůli zisku. Jak je možné, že Lesy ČR stále hospodaří a ve velkém kácí podle nelegálního lesního plánu? A jak je možné, že se odvolávají proti zákazu kácení porostů nad 120 let věku, který jako záchrannou brzdu vydává státní ochrana přírody? Proč mohou Lesy ČR poškozovat přírodu nás všech? Doufáme, že toto naprosto evidentní selhání státu napraví alespoň v tomto případě soudní rozhodnutí.”

Jaromír Kyzour, právní zástupce Greenpeace, dodává: „Těžba byla povolena, aniž by proběhlo řádné posouzení jejích dopadů, a to i v souvislosti s ostatními těžbami, které se zde plánují. Ani po letech od vyhlášení Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří nedostala ochrana starých krušnohorských bučin jasnou a účinnou podobu. Namísto toho bohužel úřady a státní lesy pracují na povolování dalších těžeb.”

ZACHRAŇME NAŠE LESY

Podpořte kampaň 30×30 za vyhlášení CHKO Krušné hory

ANO, DARUJI

Budoucnost Krušných hor

Krajský úřad se nyní snaží omezit kácení v Krušných horách z důvodu zachování a zlepšení stavu porostů. Vyhlásil dočasný zákaz kácení v porostech starších 120 let, ale Lesy ČR se proti tomuto zákazu několikrát odvolaly. Důvodem pro vyhlášení zákazu je opět možnost poškození evropsky významné lokality kvůli kácení.

Nedávná analýza Agentury ochrany přírody a krajiny varuje, že pokud by se hospodařilo podle současných lesních plánů, zmizely by v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří téměř všechny nejstarší porosty vzácných bučin. Během příštích deseti let by došlo ke snížení zastoupení lesů nad 161 let z 9,5 % až na 0,6 %. Podobné je to u lesů starších 130 let souhrnně, kde by došlo k poklesu ze 17,9 % na 9,3 %. Analýza proto navrhuje, aby byla na území Evropsky významné lokality vyhlášena rozsáhlá Národní přírodní rezervace o velikosti větší než 1000 hektarů, kde by se dosavadní hospodářské lesy změnily na lesy zvláštního určení. Oblast by pak měla překrýt připravovaná Chráněná krajinná oblast Krušné hory.

Děkujeme za vaši podporu a budeme vás informovat o dalším vývoji.