Nové vyšetřování, které jsme provedli ve spolupráci s iniciativou Živý les pro živý region, odhalilo, že dřevo ze Ždánického lesa je ve velkém exportováno do rakouského městečka Lenzing. Tamní firma Lenzing AG, přední světový výrobce viskózy a dalších textilních vláken, používá toto dřevo pro své výrobní procesy. Toto zjištění nám potvrdil přímo viceprezident společnosti pro vztahy s veřejností a udržitelnost. Děje se tak i přesto, že vývoz nezpracovaného dřeva do zahraničí nedávno odmítli ministr životního prostředí a ministr zemědělství, protože preferují zpracování dřeva přímo v Česku.

Zachraňme přírodu

Zastavme drastické vymírání rostlin i zvířat. Ochrana a obnova přírody jsou klíčové i pro naše přežití.

Jdu do toho

Fotodokumentace a sledování GPS

Iniciativa Živý les pro živý region již před rokem zdokumentovala prázdné vagony, které přijely z Rakouska do Bučovic, aby zde naložily dřevo ze Ždánického lesa. Naše společné vyšetřování nyní potvrdilo, že tyto vagony naložené dřevem zamířily do Lenzingu.

Vagony se dřevem, které odjely z Bučovic do rakouského Lenzingu. Zdroj: Živý les pro živý region

Není to jediné místo, kde vzácné dřevo ze Ždánického lesa končí. Již dříve se nám podařilo zjistit pomocí GPS trackerů, že pokácené stromy končí v papírně Mondi ve slovenském Ružomberoku, v továrně DYAS EU v Uherském Ostrohu, která vyrábí bukové překližky a dýhy, a ve štěpkárně na biomasu v Hodoníně.

Je přitom jasné, že kácení biodiverzitně nejcennějších starých lesů ve Ždánickém lese je ztrátou pro nás i příští generace. Ani tady se však snahy Lesů ČR nekončí.

Nenechme si namluvit, že kácení je ochrana

V době, kdy zveřejňujeme naše zjištění, začíná v regionu greenwashingová kampaň pod názvem „Hospodaříme s odpovědností“. Pod touto kampaní jsou podepsané Lesy ČR, které ve Ždánickém lese kácí, firmy DYAS EU, která dřevo ze Ždánického lesa odebírá, a Lesnicko-dřevařská komora, které šéfuje Jan Václavík z firmy DYAS EU. Tahle osa zla se společně snaží přesvědčit veřejnost o tom, že kácení ve Ždánickém lese je v souladu s tradičními postupy ochrany krajiny.

Opak je však pravdou. Kácení ve Ždánickém lese nekritizujeme jen my a místní iniciativy, ale také řada vědců a odborníků v oblasti lesnictví a ekologie, včetně Agentury ochrany přírody a krajiny. Na základě této kritiky začaly Lesy ČR spolupracovat s ministerstvy a Agenturou ochrany přírody a krajiny na vytvoření memoranda o šetrnějších lesnických postupech a budoucí ochraně nejcennějších lokalit.

Chování Lesů ČR je nepochopitelné.Před ministry si zástupci Lesů ČR sypou popel na hlavu za destruktivní zásahy ve Ždánickém lese a slibují, že tak prasácky už nikdy nebudou hospodařit. Do regionu však přijíždějí s velkou slávou a tvrdí, že hospodaří odpovědně. A to v době, kdy se teprve domlouvají na nových, odpovědných hospodářských postupech s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Zatímco ministři mluví o tom, že je nutné dřevo zpracovávat v Česku, Lesy ČR stále ve velkém vyvážejí významnou část stromů pokácených ve Ždánickém lese na Slovensko a do Rakouska. To je od Lesů ČR pro ministry kudla do zad..

Pojďme společně ukázat, že nám záleží na naší přírodě

Dlouhodobě upozorňujeme na nedostatečnou ochranu starých lesů v Česku, jako je Ždánický les či vzácné bučiny v Krušných horách. V kampani „Zachraňme přírodu“ usilujeme o vyhlašování více chráněných území v souladu s globálními cíli pro biodiverzitu, které Česko přijalo. Do roku 2030 by mělo být 30 % rozlohy EU chráněno, z toho třetina striktně. Požadujeme, aby staré lesy bohaté na biodiverzitu byly prioritně zahrnuty do nových chráněných území.

Zachraňme přírodu

Zastavme drastické vymírání rostlin i zvířat. Ochrana a obnova přírody jsou klíčové i pro naše přežití.

Jdu do toho