Letos v dubnu Severočeské doly zaslaly Českému báňskému úřadu (ČBÚ) vyjádření, že souhlasí s ukončením těžby na Bílině do roku 2033. Českými médii před časem dokonce prošla zpráva, že ačkoli státní plán předpokládá ukončení těžby uhlí nejpozději v roce 2033, ČEZ s ním plánuje skoncovat již do roku 2030. Jestli tomu tak skutečně bude, je to důvod k oslavě!
Uzavření dolu Bílina bude vítězství nejen pro místní obyvatele a ekologické aktivisty, kteří po desetiletí bojovali za čistější životní prostředí, ale také pro celé Česko. S dolem se totiž uzavře i špinavá kapitola české uhelné historie. Vítězství nad těžbou uhlí je významným krokem směrem k udržitelnější a čistější budoucnosti pro všechny.
Velkolom Bílina je obří díra v severních Čechách mezi Litvínovem a Mariánskými Radčicemi, kde se těží hnědé uhlí už víc jak 200 let. Masivní těžba zde však začala až kolem roku 1947, kdy byl otevřený povrchový důl Maxim Gorkij. Důl je dnes nejnižším místem v České republice, s nadmořskou výškou kolem nuly.
Cena, kterou jsme zaplatili za uhlí
Desetiletí masivní těžby se podepsalo na místní přírodě a srovnalo se zemí několik vesnic. Koncem 80. let bylo české životní prostředí kvůli těžbě a spalování uhlí zcela zdevastováno. Uhelné elektrárny na severu Čech totiž neměly žádné filtry a prakticky veškeré emise šly přímo do ovzduší. Vypouštěly hustý smog a kyselé deště způsobené těmito emisemi zničily jehličnaté lesy v Čechách, Polsku a Německu.
Situace tehdy vyvolala velké protesty v nedalekých Teplicích a zlepšení životního prostředí se stalo i jedním z hlavních požadavků demonstrací v roce 1989. Po Sametové revoluci se konečně začalo řešit, co s uhlím dělat. Uhelné elektrárny byly modernizovány odsířením a odprášením, a vláda Petra Pitharta zavedla územní ekologické limity těžby, aby se zabránilo dalšímu ničení krajiny severních Čech.
Zatímco příroda a životní prostředí za uhlí platily, někdo na něm vydělával. Těžební společnosti byly odhodlány limity těžby překonat či obejít a dostat se tak k zásobám uhlí, kterých je v okolí Bíliny dost na to, aby se mohlo těžit až do roku 2050.
Na začátku 90. let takto došlo například ke zbourání místní vesnice Libkovice. Těžaři tehdy obešli ekologické limity chránící oblast před povrchovou těžbou tím, že místo povrchového dolu plánovali otevřít důl hlubinný. I přes velké protesty Greenpeace a přes blokádu Libkovic a obranu místních domů před zbouráním, se těžební společnosti podařilo místní lidi vyhnat a vesnici pomalu, ale jistě srovnat ze zemí. S hlubinnou těžbou se však nikdy nezačalo.
Vesnice a města v okolí, kterým zůstala půda pod nohama, zase dodnes trápí hluk a znečištění z dolu. Jejich obyvatelům výrazně snižuje kvalitu života. „Hluk z velkolomu Bílina obtěžuje hlavně v noci v letních měsících. Velkým problémem je i prach, který obtěžuje stejně” – uvádí Rudolf Drien, obyvatel Mariánských Radčic. Obci Mariánské Radčice kvůli těžbě uhlí také hrozilo zbourání. Územní limity z roku 1991 těžbu zastavily pouhé dva kilometry od jejího okraje. V roce 2015 se ale Severočeským dolům povedlo ekologických limitů pro těžbu na Bílině zbavit. O jejich prolomení rozhodla vláda Bohuslava Sobotky a toto rozhodnutí následně posvětilo i Ministerstvo životního prostředí za bývalého ministra Richarda Brabce. Okraj lomu se tak v nadcházejících letech měl k Mariánským Radčicím přiblížit ještě o více než kilometr a půl.
Proti rozšíření dolu se postavila nejen organizace Greenpeace, ale i téměř 4,5 tisíce lidí, kteří poslali své připomínky v rámci vyhodnocení vlivů na životní prostředí, tedy procesu EIA. Kvůli plánovanému rozšíření dolu se u Bíliny konalo i několik českých klimakempů, během nichž vnikly do dolu stovky protestujících klimatických aktivistů a aktivistek.
Vloni pak Severočeské doly získaly nepravomocné povolení k rozšíření dolu Bílina od Obvodního báňského úřadu v Mostě. Proti tomuto rozhodnutí se organizace Greenpeace odvolala. Během loňského roku jsme opakovaně upozorňovali na negativní dopady těžebního záměru a snažili se skupinu ČEZ přimět k tomu, aby od prodloužení těžby upustila. Dobrovolníci Greenpeace tak například před konáním loňské valné hromady ČEZ obsadili rypadlo v lomu Bílina na protest proti jeho plánovanému rozšíření. A následně se zúčastnili i samotné valné hromady, na které předali vzkaz ohledně negativních dopadů těžby i akcionářům společnosti.
Uhlí se už nevyplatí ani těm, kteří na něm bohatli
Ještě před několika měsíci hrozilo, že těžba na velkolomu Bílina bude pokračovat i po roce 2035. Vyjádření Severočeských dolů, že nemají žádné námitky proti tomu, aby Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím přezkumu závazného stanoviska EIA ukončilo těžbu uhlí rokem 2033, považujeme za významné vítězství. Ještě větším vítězstvím by ale bylo, kdyby skupina ČEZ na své nadcházející valné hromadě jasně a jednoznačně oznámila, že těžba na Bílině skončí už do roku 2030.
Jak se navíc můžeme dočíst z oficiálních materiálů společnosti ČEZ, ”Aktuální tržní podmínky indikují ukončení provozu všech uhelných zdrojů již v roce 2030.” Těžba uhlí se už tedy nevyplatí ani uhelným společnostem. Je sice smutné, že těžební společnosti přestanou drancovat krajinu a ničit životní prostředí teprve tehdy, kdy na tom přestanou profitovat, pořád je to ale skvělá příležitost pro Česko vykročit ze špinavé doby úhelné.
Diskuse
Nepíšete pravdu! Limity těžby v Dole Bílina nechal prolomit ministr životního prostředi Bursík Usnesením vlády č. 1176/2008 se lživým argumentem, že je to ekologicky neutrální! V Mariánských Radčicích bylo tehdy vyvěšeno Severočeskými Doly, že se dle tohoto usnesení bude těžit až do roku 2050 a vysazena lípa. SD a.s. tak mohly těžit uhlí více nelegálně na úkor státu. To se pak zakrývalo v roce 2015, když se již prolomené limity tzv. "prolomily" znovu do prostor západně od Mariánských Radčic, kde se nacházela již zrekultivovaná výsypka. Opět se tvrdilo, že se tam bude těžit "jen"do roku 2050. Greenpeace proti tomu neprotestovalo! Takže dobře zvládnutý "tunel" v energetice. Lidi v Mariánských Radčicích to naštvalo a lípu zničili. Jinak díky Greenpeace se významně oddálila stavba dalších bloků jaderných elektráren!
Kdo Vas najmul, platit a ovlada? Jak Vas nasel, jaky jeste museli splnovat pozadavky?
Dobrý den, děkujeme za Váš zájem o fungování Greenpeace. V Česku fungujeme na principech tealové organizace, která aktivně odbourává vnitřní hierarchii, takže se dá říct, že organizaci ovládá kolektiv jejích zaměstnanců a zaměstnankyň. Pokud potřebujeme najmout nového kolegu či kolegyni, najímá ho výběrová komise, v níž jsou zpravidla lidé, kteří dané oblasti rozumí, a lidé, kteří budou s novým člověkem v nejbližší spolupráci. Přidat se do výběrové komise ale může kdokoli z kolegů a kolegyň, kdo o to projeví zájem. Jaké musí člověk splňovat požadavky, je vždy uvedeno u pracovního inzerátu, který zveřejňujeme na našich kanálech a na pracovních portálech. Zpravidla jsou ty požadavky logické a očekávatelné - například člověk, který má spravovat sociální sítě, musí umět spravovat sociální sítě. Více naleznete zde: https://www.greenpeace.org/czech/pracuj-s-nami/ Pro zachování nezávislosti nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran ani firem, placeni jsme z darů lidí, kteří naši organizaci podporují, přispět můežete zde: https://www.greenpeace.org/czech/zapoj-se/#Daruj Přejeme hezký den.
Předčasná radost. Důl pojede dál. Jen magor by ho zastavil. Náhrada je pouze dovozovy a nejistý zemní plyn.
Dobrý den, skupina ČEZ oznámila na své valné hromadě, že bude rychleji zavírat své uhelné elektrárny a přestane do nich už investovat a že těžba na dole Bílina pravděpodobně skončí do roku 2030. Viz: https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/20610/cez-na-valne-hromade-oznamil-ze-uhelne-elektrarny-zavre-drive-tezba-na-biline-skonci-kolem-roku-2030/