„Workshop mi byl velkou inspirací k další činnosti, proto jsem se rozhodla stát se dobrovolnicí v Greenpeace.“ Takto popisuje Philippa Tichotová, učitelka angličtiny na škole da Vinci v Dolních Břežanech, dopad workshopu Greenspeakers, který je součástí vzdělávacího programu Greenpeace.

Philippini studenti a studentky vyrazili na třítýdenní výpravu o ochraně přírody pořádanou školní skupinou za pomoci rad od Greenpeace. „Workshop vedl studenty k pochopení problémů životního prostředí, hledání řešení a mobilizaci zdrojů pro účinné kampaně. Odvedl jejich pozornost od jednotlivých projevů ke skutečnému porozumění a řešení základních příčin environmentálních problémů,“ říká Philippa. „Greenpeace studenty ovlivnilo tím, že je povzbudilo k zaměření na základní příčiny environmentálních problémů a ukázalo dopad cílené propagace a kampaní. Domnívám se, že tento přístup je klíčový pro rozvíjení proaktivního přístupu mezi studenty, vede je ke smysluplným krokům při řešení problémů životního prostředí.“

Phillipa poukazuje na to, že studenti a studentky začali přemýšlet nad rámec běžných činností, jako je například sběr odpadků, a začali uvažovat o aktivitách s větším dopadem. „I když mohou být změny v každodenních činnostech nepatrné, je zde velký posun v tom, jak studenti a studentky přemýšlí o environmentálních problémech a možných řešeních.“

Philippa se navíc stala dobrovolnicí Greenpeace: „Od září působím jako dobrovolnice Greenpeace. Se skupinkou dalších dobrovolníků a dobrovolnic jsem pomáhala s výrobou transparentů na podporu kampaně ‚Zachraňme staré lesy‘ a s pražskou anglicky mluvící lokálkou jsem pomáhala zorganizovat swapovou akci na podporu pomalejšího a uvědomělého přístupu k módě.“ Zároveň podpořila kampaň Amnesty International „Write for Rights“ a zúčastnila se workshopu s organizací Climate Fresk o vědeckých poznatcích o změně klimatu. „Dobrovolnictví je můj způsob, jak se necítit bezmocná tváří v tvář klimatické změně a nespravedlnosti související s životním prostředím,“ říka Philippa.

„Greenpeace vyčnívá tím, že je přístupné a je ve tvorbě kampaní efektivní, což je v kontrastu s problémy, s nimiž se potýkají jiné organizace,“ dodává na závěr a oceňuje lektorku. „Michaela byla pochválena za svou efektivitu, přívětivost a flexibilitu při řízení dvojjazyčné skupiny.“


Tento příběh byl zaznamenán pomocí techniky Most Significant Change pracovníky a pracovnicemi Greenpeace ČR v roce 2023 spolu s dalšími šestnácti příběhy ze škol zapojených do programu Greenspeakers v letech 2022 až 2023. Byl vybrán Greenpeace ČR na základě následujících kritérií: dlouhodobý dopad, měřitelnost, zapojení dobrovolníků a dobrovolnic do smysluplných aktivit, pozice na pyramidě udržitelnosti.