Dnes jsme protestovali v Chomutově, abychom upozornili na převoz nelegálně získaného dřeva ze vzácných bučin Krušných hor. Stromy zde byly staré přes 170 let. Firma si o povolení zažádala, ale ještě než Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, buky vykácela. Kraj následně rozhodl o zákazu kácení, avšak les v té době již neexistoval. Pokácené buky jsme sledovali pomocí GPS trackeru do průmyslové zóny v Chomutově v místní části Zadní Vinohrady.

Protestovali jsme dnes v areálu pily s transparenty jako „Zločin proti přírodě“ či „Nenechme vzácné lesy proletět komínem“.

PODEPSAT VÝZVU

Spolu s místními obyvateli považujeme za neuvěřitelné, že úřady v případech nelegálního kácení v Krušných horách nijak nejednají. Přestože jsme již na jaře podali spolu s městem Horní Jiřetín podněty na Českou inspekci životního prostředí a Krajský úřad Ústeckého kraje, ty nebyly schopné dodnes rozhodnout a potrestat nelegální kácení. Opakuje se tak situace z loňska, kdy Greenpeace upozornilo a podalo podněty na nelegální kácení Lesů ČR u Litvínova, ale inspekce ani ústecký krajský úřad o něm dodnes nerozhodly.

Spolu s městem Horní Jiřetín jsme v květnu podali na firmu Royal Pine trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškození lesa. Policie případ stále vyšetřuje.

Dřevo z Mariánského údolí jsme sledovali již v minulých měsících. Díky tomu jsme zjistili, že část dřeva z Mariánského Údolí byla v květnu rozřezána na téže pile a skončila jako palivové dříví u soukromých osob.

Dlouhodobě kritizujeme rostoucí míru kácení ve starých lesích, jehož odstrašujícím příkladem je právě ilegální kácení v Mariánském Údolí. Ministr zemědělství Výborný sice nemůže nenařídit soukromé firmě neničit staré lesy, ale může snadno nařídit ochranu starých lesů ve státním vlastnictví. Proto vyzýváme ministra a Lesy ČR, aby alespoň ve státních lesích okamžitě přestaly s kácením lesů starších 120 let. Výzvu dosud podepsalo přes 16 tisíc lidí.

Není možné kácet bez povolení a ještě se na takovém dřevu obohacovat. Staré lesy, plné biodiverzity a významné pro ochranu přírody, se kácí jen pro peníze a spálení v kamnech. Doufáme, že v Krušných horách bude co nejdříve vyhlášena chráněná krajinná oblast a vláda začne plošně chránit státní lesy.