Máme radost a děkujeme všem, kdo podpořili projekt „Výzva pro přírodu”. Celkem 20 029 lidí přidalo v Česku svůj podpis, po celém světě proběhly desítky demonstrací, aktivit či nenásilných přímých akcí, které upozorňovaly na násilí pachané na přírodě, 947 dárkyň a dárců podpořilo Výzvu pro přírodu finančně a tisíce dalších sdílelo obsah a tagovalo politiky a političky na sociálních sítích.

Spolu s tisíci lidmi z celého světa jsem jasně dali najevo, že nám záleží na přírodě a životě v ní. A naše úsilí se vyplatilo! Globální dohoda o ochraně biodiverzity nedopadla špatně. Výsledek z našeho pohledu sice není 100%, ale je skvělým základem jak zvrátit neblahý trend destrukce přírody a vymírání druhů na naší planetě. Úspěch dohody závisí na tom jakým způsobem, jak rychle a důsledně ji budou jednotlivé státy naplňovat. A to bude i naše priorita pro příští roky.

Byla to dlouhá cesta, ale po více než čtyřech letech jednání a opakovaných odkladech kvůli pandemii Covid-19, přes 190 států schválilo dohodu, která má nasměrovat lidstvo do roku 2050 k fungování v souladu s přírodou.

Povedlo se! 

Hlavní požadavek na ochranu a obnovu 30 % planety – oceánů, moří, vnitrozemských vod i pevniny do roku 2030, byl vyslyšen a státy se na tomto závazku dohodly. Původní návrh textu byl v tomto bodě zmírněn, nezakazuje již na chráněných oblastech potenciálně destruktivní aktivity, místo toho hovoří o udržitelném využívání. 

Dohoda obsahuje i dalších 22 cílů, například závazek snížení rizika z použití pesticidů o polovinu, snížení ztrát živin z půdy o polovinu, propojení s klimatickou agendou přes nature-based solutions, závazek snížit a pozitivně přetransformovat celosvětově biodiverzitě škodící dotace ve výši 500 miliard dolarů ročně. To vše se bude dotýkat brzy i Česka – při debatách o evropském zákonu na obnovu přírody nebo plánu na snižování používání pesticidů se ukáže, zdali naši politici dodržují to, k čemu se v Montrealu zavázali.

Důležitá a možná klíčová, je dohoda z pohledu financí, i když zde zůstává celá řada otazníků. Podle samotné OSN chybí ročně na potřebná opatření pro ochranu biodiverzity 700 mld USD, nicméně v dohodě se mluví jen o 200 mld USD. Pozitivní je navýšení ročního objemu financí pro rozvojový svět, kde leží většina celosvětově nejcennějších ekosystémů, které navíc váží obrovské množství uhlíku a které je třeba chránit.      

Ve výsledné dohodě na COP15 byla výslovně uznána práva, role, území a znalosti původních obyvatel, což je nejúčinnější ochrana biologické rozmanitosti, která vzešla z jednání OSN. To je velký průlom, o který jsme se zasazovali od samého počátku.

Je to radostný den pro nás i pro přírodu. Jsme její součástí a ochrana přírody má dopad na život každého z nás. Děkujeme všem kdo se připojil k „Výzvě pro přírodu” a doufáme, že s námi zůstanete i nadále. Každá i symbolická podpora se počítá, čeká nás velký kus cesty.

Práce ještě není u konce

Přestože je dohoda označovaná jako průlomová, obsahuje řadu otazníků a změkčení původních cílů. Text neobsahuje jasné vyloučení škodlivých aktivit z chráněných území a existuje hrozba, že skutečná ochrana zůstane jen na papíře. A bude záležet na tom, jak rychle a zda se bude dohoda implementovat v praxi.

Každý stát bude muset vypracovat vlastní plán na ochranu přírody. Biodiverzitu by měli začít chránit i velké firmy, ale často si ochranu pletou s Greenwashing a to je oblast, kterou je třeba neustále hlídat. 

In front of the Ministry of Environment of Czech Republic, the current EU presidency, ten large artificial tree stumps visualised the urgent need to protect precious old-growth forests in the European Union, f.e. unique Czech beech forests in the Ore Mountains. Happening was part of a series of activities before bidiversity COP15 in Montreal.

Záchrana přírodní rozmanitosti naší planety do velké míry závisí na rychlosti implementace dohody a vůli především vyspělých států mobilizovat dostatečné zdroje, bez kterých se dohoda nemá šanci naplnit.

Je nutné, aby státy promítly dohodu do ambiciózních národních plánů a politik v oblasti biologické rozmanitosti tak, aby byly v souladu s globálním cílem zvrátit úbytek biologické rozmanitosti do roku 2030. To se týká i EU a Česka.

My budeme v naší práci pokračovat a dál usilovně pracovat na ochraně biodiverzity u nás i v zahraničí. Cesta ke skutečné ochraně přírody je dlouhá a trnitá a i proto potřebujeme tvoji dlohodobou pomoc. Každá pomoc se počítá, připoj se prosím i ty a podpoř naši práci v ochraně přírody a života v ní.