Naděje na ochranu přírody se nyní upínají ke konferenci COP 15, která se koná v kanadském Montrealu a na níž se mají politici celého světa domluvit, jak se bude chránit biodiverzita. Počet druhů organismů na Zemi se totiž neustále snižuje a bez druhové rozmanitosti dojde ke kolapsu ekosystémů, na kterých jsme my lidé závislí.

Těsně před začátkem konference proto organizace Greenpeace pořádala mnoho různých akcí, aby upozornilo na potřebu řešit ubývání druhů a ničení přírody a požadovalo přijetí přísných cílů, například aby bylo 30 % území planety chráněno a obnovováno. Akce se konaly v Rakousku, Belgii, Dánsku, Německu, Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rumunsku i Ukrajině.

A jednu z akcí jsme uspořádali v Praze před ministerstvem životního prostředí. Požadujeme, aby se česká delegace, která na konferenci díky předsednictví reprezentovat celou Evropskou unii, zasadila o vyjednání přísných cílů ochrany přírody. A naše požadavky týkající se ochrany přírody si zde převzal ministr životního prostředí Marián Jurečka.

Bohužel se v prvních dnech konání konference o ochraně přírody a biologické rozmanitosti začaly objevovat zákulisní informace, že Evropská unie není dostatečně ambiciózní a nepodporuje aktivně tu nejlepší množnou dohodu na ochranu biodiverzity. Proto je potřeba každý hlas.

Kromě výzvy k ambiciozní dohodě jsme ministrovi životního prostředí Mariánu Jurečkovi zdůrazňovali nutnost ochrany unikátní přírody i v České republice, především krušnohorských bučin, jejichž osud již několik let sledujeme. Tyto vzácné staré lesy, které jsou domovem mnoha druhů živočichů, jsou totiž stále káceny a jejich ochrana je nedostatečná. Právě kvůli kácení vzácných českých lesů jsme před ministerstvem připravili scénu s pařezy a transparentem “Chraňte přírodu, chraňte život”. 

Akce před ministerstvem životního prostředí v Praze (c) Greenpeace – Jakub Šedý

Ke kampani Greenpeace Výzva pro přírodu, která se ochraně biodiverzity věnuje, se svým podpisem zatím přidalo přes 14 tisíc lidí.