U okresního soudu v Lodži se konalo první slyšení v rámci největšího klimatického procesu v Polsku. Greenpeace zažalovalo PGE GiEK, která vlastní mimo jiné elektrárny a uhelné doly Bełchatów a Turów. Organizace vyzývá firmu, aby ukončila vypouštění emisí skleníkových plynů ze spalování uhlí nejpozději do roku 2030. Žaloba je založena na zákonu o ochraně životního prostředí.

První schůzka je za námi. Potvrdilo se, že PGE GiEK nemá žádnou strategii na snížení emisí skleníkových plynů. Soud proto jednání odročil a dal firmě do 10. srpna čas na rozmyšlenou, zda takovou strategii vypracuje. Doufáme, že se toho koncern chopí a že předloží konkrétní a ambiciózní harmonogram snižování emisí.

Protest Greenpeace v dole Turów. (c) Greenpeace

Greenpeace v Polsku již roky pracuje na ochraně klimatu a spravedlivé transformaci uhelných regionů. V roce 2018 jsme oznámili, že podnikne právní kroky proti firmě PGE, pokud společnost nepodnikne kroky ke snížení emisí svých uhelných elektráren. Kvůli tomu, že firma stále nemá plány na útlum uhlí, v březnu 2020 jsme podali žalobu na firmu PGE GiEK, která spravuje uhelná aktiva PGE. V reakci na to se společnost dovolávala nesmyslných nevědeckých stanovisek popírajících podíl člověka na prohlubování klimatické krize a na zvyšování průměrné globální teploty Země. Zahájili jsme s koncernem mediaci, která mohla vést k mimosoudní dohodě, ta však nepřinesla kýžené výsledky. 

Emise skleníkových plynů z činnosti koncernu PGE GiEK přímo přispívají k prohlubování klimatické krize. Prezident PGE Wojciech Dąbrowski rád opakuje prázdná slova o snaze společnosti o klimatickou neutralitu, ale nepodnikne k tomu žádné skutečné kroky. V roce 2021 se emise skupiny PGE zvýšily o 19 %. oproti předchozímu roku. Toto není žádná zelená změna, o které PGE mluví. Proto jsme zažalovali majitele a provozovatele elektráren a dolů Bełchatów a Turów. Požadujeme klimatickou spravedlnost. Ve světě už podobné případy našly své pozitivní řešení u soudů. Příkladem je Nizozemsko, kde soud nařídil společnosti Shell, aby do roku 2030 výrazně snížila emise skleníkových plynů.

Greenpeace svůj nárok opírá o normu polského práva, která stanovila, že kdokoli, komu hrozí škoda zásahem do životního prostředí, může požadovat navrácení odpovědného subjektu do právního postavení. Ekologové upozorňují, že klimatická krize je důkladně prozkoumaný fenomén a věda nepochybuje o tom, že emise skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv přímo přispívají k jejímu zhoršování. PGE GiEK je největším producentem skleníkových plynů v Polsku. Jeho emise jsou srovnatelné s emisemi některých evropských zemí, jako je Portugalsko, Maďarsko nebo Švédsko.