Míříme na zvláštní místo v centru Bermudského trojúhelníku známé jako Sargasové moře. Toto místo má jednu z nejčistších oceánských vod na planetě a podporuje velkolepou škálu živých organismů, z nichž většinu z nich jinde na Zemi nenaleznete.  

Plastové víčko v řasách Sargassum.

Bohužel dnes Sargasové moře čelí velkému problému, a tím jsou plasty. Stejně jako Velká tichomořská odpadková skvrna se i Sargasové moře nachází uvnitř oceánského víru. To znamená, že je obklopeno oceánskými proudy, které se pohybují v kruzích, což tlačí věci směrem ke středu. Představte si to jako střed vířivky. Tato vířivka je skvělá pro udržení mořských řas rodu Sargassum na jednom místě. Řasy fungují jako jakési jesle pro mláďata ryb a mořských želv, a to dává mořskému životu ideální podmínky. Stejný princip však tlačí a zadržuje uvnitř plasty, a to je zase zásadní problém právě pro tento mořský život. Želvy a velryby se plasty dusí a ryby je konzumují. Posouvají tím toxické látky z plastů dále do potravního řetězce, kteří konzumují mořské plody.

Plasty zabíjejí naše oceány! Tohle už jste od nás pravděpodobně slyšeli milionkrát, že? Co pro vás ale může být nové, je to, že nejenže pracujeme na řešení plastové krize na souši, ale také pracujeme na tom, abychom pomohli oceánu se s touto krizí vyrovnat. Řešení, které navrhujeme, je vytvoření sítě oceánských rezervací. Jedná se o zvláštní místa, jež jsou – jako národní parky – vyhrazena k ochraně volně žijících organismů a umožňují ekosystémům zotavit se a prosperovat. Myšlenku na vytvoření sítě oceánských rezervací předkládáme Organizaci spojeným národů, která se jí bude zabývat už v březnu.

V rámci naší virtuální plavby navštěvujeme místa, kde lodě Greenpeace v minulých letech aktivně působily. Vydali jsme se na lodi i do Sargasového moře, abychom zdokumentovali dopady plastů na místní ekosystém. Shromáždili jsme vědecké důkazy, že Sargasové moře je tak zvláštní a unikátní a že si zaslouží, abychom jej chránili v rámci nové Globální oceánské úmluvy, o které nyní OSN uvažuje. Myslíme si, že by Sargasové moře mohlo být jednou z prvních oceánských rezervací vytvořených na základě této úmluvy.

Jak to ale funguje? Rezervace a úmluvy nezabrání oceánským proudům přenášet plasty… 

No, měli jste někdy chřipku? Já ano. Nejhorší, co můžete udělat, když jste nemocní, je dělat věci, které dále stresují váš organismus. Neudělali byste nic, co by vám přitížilo. Potřebujete odpočinek. Životní prostředí funguje stejně. Je-li ve stresu z věcí, jako je znečištění plasty nebo klimatická změna, nejlepší věcí, kterou můžete udělat, je chránit ho před dalším stresem – před nadměrným rybolovem, těžkou lodní dopravou či hlubinnou těžbou nerostů.    

Kampaň za ochranu oceánů v Sargasovém moři.

Pokud dokážeme udržet tyto věci pod kontrolou vytvořením rezervace, vypořádá se „imunitní systém“ Sargasového moře lépe se svou chřipkou: oceánskými plasty. Alespoň dostatečně dlouho na to, abychom dohnali velké společnosti k odpovědnosti a skoncovali s bezohledným užíváním plastů na jedno použití. 

Sledujte naši digitální plavbu a pomozte psát historii tím, že podepíšete celosvětovou petici za novou Globální oceánskou úmluvu

Arlo Hemphill je koordinátorem oceánské kampaně v Greenpeace USA. Text z angličtiny přeložila dobrovolnice Denisa Běťáková. Byl upraven pro účely digitální plavby Greenpeace Česká republika.