Při příležitosti schůze Rady ministrů životního prostředí a energetiky EU vyzvaly evropské nevládní organizace vlády předsednického tria EU včetně české, aby našly shodu na ambiciózní klimatické a energetické politice, která bere ohled na zranitelné domácnosti a zapojuje do diskuse širokou veřejnost. Francouzské, české, švédské a slovinské organizace zároveň apelují na vlády tří předsednických zemí, aby pracovaly v zájmu všech Evropanů, nikoli pouze v zájmu vlastního průmyslu.

Hledaly poctivá a dlouhodobá řešení a nespoléhala se na stále dražší zemní plyn jako hlavní náhradu uhlí nebo na budoucí jaderné bloky, aby odložila řešení klimatické krize do doby, kdy už bude příliš pozdě. Organizace proto upozorňují jak francouzské, tak i české a švédské předsednictví na zdržování a rozmělňování evropské klimatické legislativy v klíčovém okamžiku, kdy je nutné najít dohodu na jednotlivých návrzích Greendealu i na balíčku Fit for 55.

Olivier Guérin z organizace Réseau Action Climat France řekl: „Francouzská zkušenost s nákladnou a opakovaně odkládanou výstavbou jaderných elektráren dokazuje jedno: jaderná energie nemůže být řešením klimatické krize, a to ani v přechodném období. Francouzská ani česká vláda by neměly zneužívat předsednictví k prosazování domácí jaderné agendy na úkor zájmu všech Evropanů na rychlém přechodu k bezemisní energetice.”

Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace řekl: „V rámci předsednictví EU bude ČR řídit schůzky sedmadvacítky a vyjednávat o legislativě směrem k dalším evropským institucím, k Evropské komisi a k europoslancům. Čeká na ni především sada návrhů v rámci Greendealu a bude také moct rozhodovat o tom, na které návrhy se členské státy v rámci projednávání zaměří, a které z nich naopak upozadí. Doufáme, že si česká vláda tuto svou roli plně uvědomuje, a bude tak například prioritizovat novou Lesnickou strategii EU do roku 2030, protože právě společná vize pro evropské lesnictví je v době klimatických změn skutečně důležitá.”

Prohlášení nevládních organizací: