Zástupci a zástupkyně politických stran, které mají potenciál uspět v letošních volbách, se sejdou v pondělí 13. září v 17.00 hodin v Divadle Archa, kde budou diskutovat o ochraně přírody, klimatické neutralitě a energetické transformaci. Pozvání do předvolební debaty přijali: Ivan Bartoš (Pirátská strana), Karel Havlíček (ANO), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Magdalena Davis (Strana zelených) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). Moderuje Marie Bastlová (Seznam zprávy) a Petr Doubravský (Fridays for Future).

Negativní dopad lidské činnosti na životní prostředí a klimatické podmínky na naší planetě, včetně průměrné teploty, se neustále stupňuje. Ať už se jedná o spotřebu fosilních paliv, těžbu dřeva v lesích nebo intenzivnější chov hospodářských zvířat, situace začala být z dlouhodobého hlediska neudržitelná. Budoucnost naší planety je nyní v našich rukou a záleží jenom na nás, jestli budeme klimatickou krizi dál prohlubovat, nebo se začneme o naše životní prostředí starat.

Změna individuálních návyků a životního stylu však sama o sobě nebude mít požadovaný efekt, dokud nedojde k proměně systému fungování celé společnosti. S tím souvisí například transformace energetiky s využitím plného potenciálu moderních technologií a čistých zdrojů, přechod k udržitelnému hospodářství a lepší ochrana přírody na státní úrovni. Neziskové organizace Greenpeace, Hnutí DUHA, studentské hnutí Fridays For Future a asociace ekologických organizací Zelený kruh proto uspořádaly předvolební debatu, kde se budou moct politici a političky k těmto zásadním tématům vyjádřit, abyste se vy jako voliči mohli dobře rozhodnout.


Sledujte s námi stream debaty na Facebooku

Jedním z klíčových bodů debaty bude transformace české energetiky a využití potenciálu obnovitelných zdrojů. Uhelné regiony mají totiž od roku 2021 přístup k desítkám miliard korun, aby se s jejich pomocí vyrovnaly s útlumem stávající těžby a spalování uhlí v příštích deseti letech. Bude však záležet na přístupu naší budoucí vlády, zda a jak využije finanční prostředky určené k vytvoření nových pracovních míst pro zaměstnance uhelného průmyslu, jelikož tyto prostředky mají sloužit zejména rozvoji obcí, komunitní energetiky a menších podniků, nikoliv energetických gigantů a podnikání současných uhlobaronů. Politici a političky tak mohou čekat otázky spojené s odklonem od uhlí, ale i s problematickou stavbou reaktoru v Dukovanech.

Součástí tzv. Zelených dohod pro Evropu je také Strategický dokument o zachování biologické rozmanitosti, a proto se další okruh otázek věnuje především ochraně přírody a vzácných druhů rostlin a zvířat. Většina českých lesů se bohužel v minulosti změnila v zejména smrkové monokultury pro produkci dřeva a nyní v důsledku změny klimatu rychle podléhají škůdcům a plošně hynou. Zároveň dochází ke kácení cenných zbytků bukových lesů, a to i v chráněných územích, proto se ekologické organizace budou zástupců politických stran ptát, jestli plánují rozšířit bezzásahová území a jakým způsobem chtějí přírodu více chránit. Odrůstání nového – přírodě blízkého lesa – však ohrožuje nejen opětovná výsadba smrků či exotické douglasky, ale také přemnožená spárkatá zvěř, a tak se debatující nevyhnou ani otázkám na myslivecký zákon.   

Poslední okruh debaty se soustředí na ochranu půdy a vody. Během dvacátého století se délka českých potoků a řek, které dohromady měří 80 tisíc kilometrů, zkrátila na třetinu. Narovnanými koryty voda rychle odtéká – to zvyšuje riziko sucha nebo naopak zvětšuje povodňovou vlnu po prudkých deštích. Jen vodní erozí je v České republice ohrožena více než polovina ze skoro 4,2 milionu hektarů plochy zemědělské půdy.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. Správou programu v ČR je pověřeno konsorcium, které tvoří nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut.