Mnoho lidí se ptá na spojitost jihomoravského tornáda a změny klimatu. Jak to tedy je? Je to dost složité a neexistuje krátká a jednoduchá odpověď. Shrnuli jsme proto poznatky klimatologů a meteorologů. Fakta jsou, že extrémy přibývají a změna klimatu způsobuje, že jejich frekvence a síla se zvyšuje. Sledujeme strmý růst abnormálních jevů v počasí.

Bylo však jihomoravské tornádo způsobené změnou klimatu a bude jich přibývat?

JE TOHLE TORNÁDO ZPŮSOBENO ZMĚNOU KLIMATU?

Ne, spojit jedno konkrétní tornádu se změnou klimatu se nedá. To je ale zjednodušená odpověď. Celkově je prokázání spojitosti tornád a změny klimatu extrémně obtížné. Proč? Změna klimatu prokazatelně zvyšuje pravděpodobnost, že vzniknou podmínky nutné ke vzniku tornáda, paradoxně to ale neznamená, že by tornád mělo být více. Z jednoduché fyzikální úvahy lze odvodit, že při vyšší průměrné teplotě je pravděpodobnější i šance na vznik silných bouřek. A silné bouře jsou zase podmínkou pro vývoj tornáda, neznamená to však jednoznačně i jeho přítomnost. Bez ohledu na sílu bouře se může, ale nemusí tornádo vyskytnout. Jak se vyjádřil ve svém Tweetu doktor Radim Tolasz: “Pokud se vyskytne supercelární bouře každý den, ani náznakem to neznamená, že bude více tornád. Může být, ale nemusí.“

Takovou ‚nezávislost‘ vzniku tornáda na podmínkách u jiných extrémů nenajdeme. Když bude hodně pršet, je výsledkem povodeň. Když pršet nebude, bude sucho. Když se vyskytne supercelární bouře, může/nemusí vzniknou tornádo. Proto není možné vznik tornáda přisuzovat změně klimatu. S růstem průměrné globální teploty ale prokazatelně dochází vyšší četnosti a intenzitě extrémních jevů počasí jako sucho, vlny veder apod. A jihomoravské tornádo nám dává jasnou ukázku toho, co příroda v extrémech dokáže.

BUDOU TU TAKOVÁ TORNÁDA V BUDOUCNOSTI?

Tornáda s takto extrémně ničivou silou velmi pravděpodobně zůstanou na našem území mimořádným jevem.Pokud ale nezačneme řešit příčiny změny klimatu, ve zkratce se dá říct, že extrémů v počasí budeme zažívat více a ve větší síle. Velmi dobře to popsal profesor Trnka z Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Mendelova univerzita v Brně: “Jak se klima mění a zvyšuje se teplota atmosféry a je v ní celosvětově i více vodní páry, tak je v atmosféře zjednodušeně více disponibilní energie. Riziko horkých vln, náhlých změn počasí, silných bouří bude celosvětově vyšší…” Extrémy, sucho, nejen lokální ale i globální problémy, úhyn obrovského množství druhů zvířat, migrace z oblastí, kde nebude voda či budou naopak zatopené. Důvodů proč řešit změnu klimatu je i bez tornád víc než dost.

JE JIHOMORAVSKÉ TORNÁDO DŮKAZEM ZMĚNY KLIMATU?

Není a netřeba aby bylo. Změna klimatu a nepopiratelný vliv člověka na ni je už dávno prokázaný fakt řadou vědeckých kapacit a institucí. O tom, jestli změna klimatu existuje tak už netřeba debatovat. Jde o prokázaný fakt.

CO MŮŽEME DĚLAT?

Proti tornádům toho z dlouhodobého hlediska moc nesvedeme. Řešení změny klimatu je ale známé velmi dobře. Potřebujeme začít snižovat emise skleníkových plynů. Individuální stopa je důležitá, ale primárně potřebujeme systémové změny v energetice, dopravě a zemědělství.