Chceš přispět k ochraně klimatu? Vyber si banku, která omezuje spolupráci s fosilním průmyslem a snižuje emise skleníkových plynů. Připravili jsme srovnání největších bank působících na českém trhu z pohledu ochrany klimatu a investic do fosilního průmyslu. 

Mnoho lidí se v posledních letech začalo zajímat o řešení klimatické krize a ptají se, co konkrétně mohou pro zlepšení situace udělat právě oni sami nad rámec toho, že se budou snažit omezovat svou vlastní uhlíkovou stopu. Jednou z možností, jak pomoci chránit klima a protlačit systémovou změnu, je vyžadovat odpovědné chování od institucí, jejichž služby či produkty využíváme. Konkrétně finanční sektor a jeho jednotliví aktéři mají na stav našeho životního prostředí ohromný vliv, jelikož jsou to právě banky, které svými investicemi umožňují kácení pralesů či provoz uhelných dolů a elektráren, nebo naopak podporují přechod k obnovitelným zdrojům.

Protest proti financování klimatické krize.

Z analýzy, kterou jsme vypracovali, vyplývá, že šest z osmi bank působících na tuzemském trhu explicitně odmítá půjčovat peníze na investice do uhelného sektoru a tři z nich mají dokonce cíl dosáhnout klimatické neutrality. 

Banky, pojišťovny a další finanční instituce začínají stále více řešit i změnu klimatu. Kromě toho, že omezují emise, které vznikají  např. z provozu jejich kanceláři či služebních cest, snaží se omezit i negativní vliv na klima vznikající z jejich obchodní činnost. Jsou to totiž finanční instituce, které fosilním firmám půjčují peníze a poskytují další finanční služby, které mohou mít negativní dopad na životní prostředí. Jedná se o i peníze, které si nevědomky ukládáme do banky.  Na kritiku této situace ale naštěstí banky slyší a zejména velké evropské banky již uplatńují opatření, které snižují jejich spolupráci s fosilním průmyslem, zvláště s tím uhelným. Na nové uhelné elektrárny již investor ztěží sežene půjčku. Progresivní kroky se ale netýkají zdaleka všech bank,některé místo reálné společenské odpovědnosti nabízejí spíše líbivé PR s využitím metody greenwashingu. Podívali jsme se tedy, jak se k těmto iniciativám staví největší banky působící u nás.

Ukázalo se, že všech osm bank má již zveřejněná nová pravidla ohledně omezování půjček na uhelné projekty, ale zdaleka ne všechny komunikují téma ochrany klimatu a vlastní společenské odpovědnosti veřejnosti. Zatímco téměř všechny banky mají  veřejně dostupná pravidla na omezení půjčování na uhelné projekty, v dalších kritériích je již více rozdílů. Pět bank má také pravidla, které omezují  spolupráci s uhelnými firmami a další ji podmiňují plánem přechodu na obnovitelné zdroje a koncem výroby z uhlí do roku 2030. 

Čtyři banky mají relativně ambiciózní cíle na snižování emisí skleníkových plynů, a tři z nich mají dokonce cíl dosažení klimatické neutrality. Té však chtějí dosáhnout částečně pomocí uhlíkových kompenzačních mechanismů, tzv. offsetů. Poslední, kritérium zkoumalo, jak o tématu banky reportují směrem k českým zákazníkům. Výsledky byly poměrně neuspokojivé, ukázalo se totiž, že pouze tři banky aktivně informují v češtině o vlastních aktivitách k ochraně klimatu. Ostatní to nechávají pouze na svých zahraničních mateřských pobočkách či ochranu životního prostředí a klimatu nekomunikují vůbec.