Volby do poslanecké sněmovny rozhodnou o budoucím směrování naší země a také o tom, jak se Česká republika postaví k plnění mezinárodních závazků. Pomozte nám prosadit systémovou změnu v otázkách ochrany klimatu a vyzvěte budoucí českou vládu k efektivním opatřením v souladu s vědeckým poznáním.

Téma klimatické změny se začalo dostávat do popředí od chvíle, kdy americký prezident Joe Biden oznámil světu, že se USA vrací k mezinárodní klimatické dohodě. Bieden je v otázkách klimatu zatím asi nejprogresivnější prezident, kterého kdy Spojené státy měly a dalo by se říct, že v tomto směru zaujímá přesně opačné stanovisko, než jeho předchůdce Donald Trump. Otevírá se tak možnost skutečné spolupráce napříč státy v globálním boji s klimatickou krizí, která by podle mnohých odborníků nebyla bez zapojení USA možná, jelikož patří k ekonomickým velmocem a zároveň jsou jedním z největších znečišťovatelů ovzduší.

„Klimatická neutralita již není otázkou volby, je bezpochyby nutností.“  

Charles Michel, předseda Evropské rady, červenec 2020

Nejvíce ambiciózní cíle v oblasti ochrany klimatu má však zatím EU, která plánuje do roku 2030 snížit emise až o 55 % a do roku 2050 chce být klimaticky neutrálním kontinentem. Jestli a jak se jí to podaří, bude záviset na jednotlivých členských státech a jejich regionech, ale také na veřejném a soukromém sektoru, přičemž některá odvětví jsou pro úspěšnou transformaci hospodářství zcela zásadní. Půjde zejména o investice do zelených technologií v energetice, dopravě a průmyslu, ale také o zajištění přechodu ke klimaticky neutrální ekonomice tak, aby nezatěžovala obyvatele z oblastí, které jsou více závislé na těžbě uhlí. V ideálním případě by v těchto lokalitách měla vzniknout nová pracovní místa v modernějších sektorech.

Spolu pro klima a proti populistům

Přestože v Česku roste zájem mladých lidí o řešení klimatické změny, vláda a úřady ji dlouhodobě podceňují a snižování emisí skleníkových plynů probíhá příliš pomalu. Naším cílem je posunout debatu o ochraně klimatu z uzavřených vědeckých kruhů do veřejného prostoru, aby se tímto tématem začali naši politici a političky skutečně zabývat. Chceme prosadit systémovou změnu v otázkách ochrany klimatu a vyzvat vládu k efektivním opatřením v souladu s vědeckým poznáním a mezinárodními závazky.

Proč je potřeba systémová změna?

Česká republika se v celoevropském měřítku řadí k zemím s největší produkcí emisí skleníkových plynů na osobu. Zachází zcela neefektivně s prostředky z fondů EU, které by měly pomoc k přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a prosazuje svou zastaralou energetickou koncepci, která dostatečně nevyužívá potenciálu obnovitelných zdrojů. Stejně problematický je i průmyslový způsob obhospodařování krajiny, který narušuje přirozenou biodiverzitu a nedostatečná adaptační opatření v prevenci sucha. Dlouhodobě tak selhává v plnění mezinárodních závazků v rámci ochrany klimatu plynoucích především z ratifikované Pařížské dohody.

Zapoj se do řešení klimatické krize

Proto jsme spustili na stránkách www.spoluproklima.cz petici, která vyzývá budoucí českou vládu k aktivnímu postoji v řešení klimatické krize a převzetí odpovědnosti nad plněním mezinárodních závazků. Všichni máme totiž právo žít ve zdravém životním prostředí a představitelé našeho státu by měli toto právo chránit a ne ho ohrožovat, nebo dokonce porušovat. Od našich politiků je potřeba žádat jasné odpovědi na to, jakým způsobem chtějí řešit dopady spojené s klimatickou změnou a ptát se jich, kterými konkrétními kroky pomohou snižovat emise skleníkových plynů.

#spoluproklima