Několik desítek lidí se v pondělí sešlo v Praze na Klárově na protestu Greenpeace před jednáním vlády, na které byl v tichosti a mimo oficiální program přidán bod o česko-polském sporu o těžbu v uhelném dole Turów. Soudní dvůr EU rozhodl v předběžném opatření, že se těžba v dole, do něhož odtéká voda z českého území, musí bezodkladně zastavit. Polsko ovšem rozhodnutí soudu odmítlo poslechnnout a těží dál. Česká vláda začala s Polskem vyjednávat dohodu, po jejímž podepsání hodlá stáhnout žalobu na důl úplně. 

Dohoda má podle zpráv z médií obsahovat hlavně podmínku finančních kompenzací, a to konkrétně 45 milionů eur. Nijak se ovšem nemluví o jakémkoli omezení těžby. Polsko zatím jakékoli omezení svých plánů odmítá a stále chce těžit na samotné státní hranici až do roku 2044.

Měli jsme proto během protestu na vládu dva hlavní požadavky:
1)
aby se vláda zasadila o zastavení ilegální těžby a vynutila si rozhodnutí Soudního dvoru EU stanovením sankcí
2) aby vláda nestahovala žalobu výměnou za finanční kompenzace a slabou dohodu s Polskem, která by neochránila místní lidi před destruktivní těžbou

Po jednání vlády to vypadalo, že jsme částečně úspěli. Ministr životního prostředí Richard Brabec oznámil, že Česko navrhne, aby Soudní dvůr EU stanovil sankce za neuposlechnutí soudního rozhodnutí ve výši 5 milionů eur (téměř 130 milionů korun) denně. Navrhovaná dohoda je stále slabá a neřeší omezení těžby, ale alespoň víme, že k jejímu podpisu nedojde narychlo a do jednoho týdne, jak to z vyjádření politiků dříve vyplývalo, ale že vyjednávání dohody bude trvat minimálně několik týdnů. 

Hned v úterý ovšem přišla další zpráva – zástupci ministerstev upřesnili, že před samotným podáním návrhu na stanovení sankcí dá soud Polsku tři týdny čas, aby se k tomuto kroku vyjádřilo, a během této doby se bude Česká republika snažit vyjednat dohodu a žalobu stáhnout, aby Polsko nic platit nemuselo. To je podle nás absurdní. Česká vláda tak Polsku opět podkuřuje místo toho, aby chránila místní lidi a zájmy České republiky. Ilegální těžba musí skončit dřív, než budou její dopady na české životní prostředí a na zásoby vody v regionu nevratné. A polská strana musí respektovat rozhodnutí soudu jako kdokoli jiný.

V kauze dolu Turów se tedy více než kdy jindy ukazuje, že je nutné vytrvat a že dílčí úspěchy v kampani nemusejí trvat věčně.

Česko je přitom nyní ve velké výhodě. Zatímco dříve Polsko jakékoli české požadavky odmítalo a nijak nereagovalo ani na negativní stanovisko České republiky k těžbě do roku 2044, nyní chce ze strachu ze Soudního dvora EU dohodu s Českem uzavřít a česká strana by toho měla využít a chtít po Polsku ústupky. Protože pokud by případné stažení žaloby otevřelo cestu k další těžbě až do roku 2044, bylo by to z pohledu místních lidí i z hlediska ochrany klimatu selhání vlády. Českou republiku navíc ve sporu nyní nově podpořila Evropská komise, která se k němu přidala jako účastník na její straně. Požadujeme proto, aby Česko Evropskou komisi přizvalo i k jednaní o dohodě.

Vlastník Turówa, firma PGE, dlouhodobě porušuje evropské směrnice a evidentně si myslí, že to je normální a že mu to projde. Česko by podle nás nemělo stahovat žalobu výměnou za slabou dohodu, kterou dojednává rychle a za zavřenými dveřmi. Česká vláda má usilovat o zastavení těžby, neboť ta je vysoce problematická pro naše občany a území. Zvlášť když ji teď Evropská komise kryje ve sporu záda.