Stejně jako na pevnině, i pod hladinou oceánů můžeš narazit na obrovská pohoří. Tyto hory jsou pokryté unikátními a různorodými formami života. V tomto článku se dozvíš 5 největších zajímavostí o podmořských horách.

1. Podmořské hory byly kdysi sopkami

Mnoho podmořských hor bylo vytvořeno sopečnou činností, nebo jsou samy vyhaslými vulkány. Přestože je kdysi námořníci nepovažovali za nic jiného než za nepříjemnost, vědci zjistili, že struktura podmořských hor je ideální místo pro mořský život. Na strmých svazích můžeš nalézt mnoho životodárných prvků, od živin z hlubin mořského dna po sluneční svit u hladiny. Tím poskytují „obyvatelům“ těchto míst dokonalý prostor pro život.

Vrchol hory Mount Vema

2. Mount Vema je stejně vysoká jako 767 žiraf

Podmořská hora Mount Vema byla objevena v roce 1957 (některé zdroje uvádějí 1959) stejnojmenným výzkumným plavidlem. Dosahuje výšky až 4 600 metrů. Pro zajímavost, to je 4,5krát více, než kolik měří proslulá Stolová hora v Jižní Africe. Můžeme si ji také představit jako 767 žiraf navršených na sebe. Vrchol této hory je pouhých 26 metrů pod hladinou oceánu, což umožnilo Greenpeace vyrazit na toto místo s potápěčským týmem a ukázat lidem úžasnou biodiverzitu okolí.

Humr skalní v lokalitě Mount Vema

3. První průzkumníci Mount Vema byli na lovu diamantů

Objevitelé původně doufali, že na hoře Mount Vema najdou velká ložiska diamantů. Místo toho nalezli jiný druh bohatství: humra skalního Tristana (jasus tristani). Tento druh se vyskytuje pouze na souostroví Tristan da Cunha zhruba 1000 námořních mil daleko. Humr skalní byl vyhlášený mezi milovníky mořských plodů a prodával se za vysoké ceny. Kvůli nadměrnému rybolovu téměř vyhynul a dodnes se populace těchto živočichů nezotavila.

Odhozené rybářské sítě jsou obrovský problém.

4. Mount Vema je pokrytá rybářským vybavením

Nyní průzkumníci v oblasti místo humrů nacházejí jen staré odhozené rybářské vybavení – smrtící past pro nespočet mořských zvířat. Opuštěné rybářské vybavení, označované jako „ghost gear“, nadále loví mořské tvory i přesto, že ho rybáři již dávno nepoužívají. Zamotávají se do nich živočichové, kteří nejsou schopni se ze sítí vyprostit a nakonec umírají.

Potápěč Greenpeace na hoře Mount Vema

5. Dohoda o oceánech může pomoci toto místo chránit

Podmořské hory se často nacházejí desítky až stovky kilometrů od národních vod, daleko na volném moři. Je velmi obtížné poskytnout těmto místům náležitou pomoc, neboť mezery v mezinárodním právu mohou být snadno zneužité ničivým průmyslem. Proto vedeme kampaň za uzavření globální smlouvy na ochranu volných moří, aby bylo konečně možné účinně chránit unikátní mořské ekosystémy.

Přeložila Aneta Procházková.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho