Vědci, kteří zkoumali kolonie tučňáků uzdičkových v Antarktidě, zjistili drastické zmenšení mnoha sledovaných kolonií, přičemž některé se od průzkumu provedeného před 50 lety zmenšily až o 77 %.

Nezávislí vědci, kteří se loni zúčastnili expedice Greenpeace, zjistili, že klesal počet tučňáků v každé kolonii na Sloním ostrově v Jižních Shetlandech, jenž je důležitým přírodním stanovištěm severovýchodně od Antarktického poloostrova. Celkový počet tučňáků uzdičkových na Sloním ostrově poklesl téměř o 60 % – z přibližně 122 550 chovných párů v roce 1971 teď zbylo jen 52 786 párů.

Výzkum v Antarktidě během expedice Greenpeace. © Christian Åslund / Greenpeace

„Takovéto významné poklesy naznačují, že ekosystém jižního oceánu se za posledních 50 let zásadně změnil a související dopady způsobují řetězovou reakci v potravním řetězci. I když faktorů hrajících roli může být více, všechny důkazy, které máme, ukazují na to, že za tyto změny může hlavně změna klimatu,“ říká Heather J. Lynch, docentka ekologie a evoluce na univerzitě Stony Brook, která se účastnila expedice Greenpeace.

“Svět, v němž mizejí tučňáci, je světem, z kterého mizí radost. Divoká zvířata bojují o přežití a my naléhavě potřebujeme rezervace, do nichž nebude moci člověk zasahovat, a to nejen v Antarktidě, ale všude po světě. Potřebujeme, aby mořský život, k němuž patří i tučňáci, dostal prostor pro zotavení a přizpůsobil se našemu rychle se měnícímu klimatu. Proto je bezpodmínečně nutné, aby vlády podpořily Globální oceánskou dohodu,“ dodává Frida Bengtsson z Greenpeace.

Organizace Greenpeace upozorňovala na problém mizejících tučňáků ledovými sochami, které instalovala ve světových metropolích. © Jonne Sippola / Greenpeace

Tým vědců ze Stony Brook a Northeastern University prováděl průzkum řady velkých, ale relativně neznámých kolonií tučňáků uzdičkových i na ostrově Low Island. Použil k tomu  i sledování dronem. Poprvé tak byl tento ostrov, o kterém se předpokládá, že má kolem 100 000 chovných párů tučňáků uzdičkových, řádně prozkoumán.

Text Greenpeace International přeložila Michaela Rychetská.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho