Za posledních pět let se hnutí za svět bez zbytečných plastů neuvěřitelným způsobem rozšířilo a přitáhlo k sobě miliony lidí, kteří se začali vyhýbat plastovým lahvím, taškám či mikrotenovým sáčkům a prosazovali omezení jednorázových plastů.

V České republice jsme ve spolupráci se spoustou aktivních dobrovolníků a dobrovolnic uspořádali stovky komunitních promítání filmu Plastový oceán, který díky tomu vidělo téměř 30 tisíc lidí. Sehnali jsme stovky tisíc podpisů pod petice za zákaz jednorázových plastů a zavedení zálohovaných PET lahví.

Zapojili jsme se do celosvětové úklidové akce, která zjišťovala, jaké firmy jsou zodpovědné za plasty v naší přírodě, v řekách a v oceánech. Byli jsme součástí mezinárodních kampaní proti nadužívání plastových materiálů velkými společnostmi. V rámci akce v pražském obchodě jsme ukazovali, kolik plastů se může skrývat v jednom jediném nákupu. Upozorňovali jsme, že spalování plastů prohlubuje klimatickou krizi. Psali jsme supermarketům. Odebírali jsme vzorky z českých řek a upozorňovali, že obsahují mikroplasty. V Brně lepili aktivní podporovatelé naší kampaně nálepky upozorňující na nadspotřebu plastu

Eliminace plastů na jedno použití je důležitá, pokud chceme zastavit jejich příliv do oceánu. Existuje ale jedno odvětví, které dosud je trochu mimo hledáček zájmu médií a politiků a přitom patří k hlavním přispěvatelům plastové krize v oceánech.

Lachtan s nylonovými provázky a kouskem rybářské sítě omotané kolem krku. Plastový odpad mu způsobil hlubokou ránu. (c) Greenpeace

Opuštěná lovná zařízení – vlasce, sítě a podobné předměty, které se na moři při komerčním rybolovu ztratí nebo odhodí – jsou všude. Odhaduje se, že rybářský odpad tvoří neuvěřitelných 46 % z toho, co se nachází ve Velké tichomořské odpadkové skvrně. Organizace Greenpeace na tento problém upozorňuje již několik let.

Rybářský plastový odpad je pro oceánský život ještě smrtelnější než ten běžný ze souše, protože sítě či vlasce byly navrženy tak, aby zabíjely, a když se ztratí na moři, pokračují v zabíjení ještě několik let poté, co jsou odhozeny. Velryby, delfíni, želvy a ryby se do těchto sítích chytají, nebo je polykají a umírají.

Nyní máme unikátní příležitost komerční lov v oceánech výrazně omezit. Zapojte se do naší kampaně za vytvoření sítě mořských rezervací, kde rybáři nebudou smět lovit a odhazovat plastový odpad.

Ellie Hooper má na starosti komunikaci oceánské kampaně v Greenpeace Nový Zéland. Text přeložila Michaela Rychetská. Přidali jsme do něj informace o plastové kampani Plast je past v České republice.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho