Nedávno publikované hospodářské výsledky za rok 2020 Skupiny ČEZ nastiňují, jak si firma počínala v oblasti útlumu spalování uhlí a ochrany životního prostředí. Využití uhlí Skupinou ČEZ za rok 2020 postupně klesalo, ale společnost stále postrádá jakékoliv jasné cíle pro úplný konec uhlí a hodlá těžit a spalovat uhlí i po roce 2040.

Fakta jsou jasná – i přes svou otevřenost ohledně potřeby konce uhlí, je Skupina ČEZ daleko od toho, aby se mohla označovat jako klimatický hrdina.

Spotřeba uhlí 2020

Přestože z metod reportingu Skupiny ČEZ lze jen těžko rozpoznat, do jaké míry vytváří zhoršující se ekonomika uhlí investiční rizika, investoři by se měli podívat na data z hospodářských výsledků 2020, která ukazují na přetrvávající a alarmující vysokou závislost na uhlí.

V roce 2020 Skupina ČEZ vyprodukovala více než třetinu elektřiny z uhlí (21,7 TWh, tedy 35,6 % z celkových 61 TWh vyprodukované elektřiny). Oproti tomu obnovitelné zdroje reprezentovaly 8,7 %, jaderné 49,2 % a plyn 6,4 %. Data zahrnují veškerá aktiva včetně těch určených k prodeji. Podle výkazu se emisní  intenzita zdrojů ČEZu snížila o zhruba 10 % na 0,33 tCO2/MWh a podíl uhlí v instalované kapacitě na konci roku činil 41,7 % (5,8 GW uhlí z 13,9 GW)

Statistika Skupiny ČEZ (2020)
Podíl vyprodukované elektřiny z uhlí35,60 %
Podíl instalované kapacity v uhlí41,70 %
Podíl příjmu z uhlízhruba 20 %

Skupina ČEZ nepublikuje, jak velký podíl ekonomické aktivity je spojen s těžbou a spalováním uhlí, což finanční instituce často používají k posouzení, zda má společnost ve svém portfoliu vysoký podíl uhlí. Namísto toho schovává ČEZ finanční data ohledně příjmů z uhelných zdrojů tak, že  je publikuje dohromady jako agregátní hodnotu spolu s jadernými a plynovými zdroji pod názvem “tradiční energie”. Výpočty provedené autorem tohoto textu ukazují, že podíl uhelné části z celkových příjmů je okolo 20 %.

Cena závislosti na uhlí je určitým způsobem demonstrována v grafech níže. Ty ukazují poměrně nízký podíl fosilní produkce (uhlí a plyn) z celkových výnosů Skupiny ČEZ (EBIDTA). V roce 2020 tvořil podíl fosilních zdrojů z celkového zisku EBIDTA Skupiny ČEZ pouhých 16 % a předpovídaný podíl na rok 2021 je 9 % (tato data nezapočítávají elektrárny k prodeji).

Zdroj: https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ospol/fileexport-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2021-03/cz-tk-4q2020-prezentace_tl3s.pdf

Plány na rok 2021

Na přelomu roku převedla Skupina ČEZ vlastnictví své největší a nejméně rentabilní hnědouhelné elektrárny Počerady (1000 MW) na společnost Sev.en Energy. V roce 2021 plánuje Skupina ČEZ odprodej několika svých zahraničních aktiv, včetně důležité větrné farmy v Rumunsku a dvou uhelných elektráren v Polsku.

Prodej rumunské větrné farmy by ve skutečnosti snížil produkci energie z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ o více než třetinu ze stávajícího nízkého podílu 8,7 % celkové energetické produkce. Spolu s převodem elektrárny Počerady sníží polské elektrárny expozici Skupiny ČEZ vůči uhlí. To znamená, že přínos těchto odprodejů co se týče snížení emisí, je přinejmenším značně diskutabilní, neboť lze očekávat, že tyto elektrárny budou pod novým vlastníkem nadále vypouštět emise. Uzavření dalšího uhelného bloku Mělník III se plánuje na letošní léto. 

Pevný plán na konec uhlí stále chybí

I přes postupný pokrok Skupiny ČEZ neprovedla tato společnost dosud jakýkoli významný posun ve svém myšlení a uvedené činy jsou stále poplatné přístupu “business-as-usual”, tedy „jede se dál jako obvykle“.

  • Skupina ČEZ postrádá jakoukoliv strategii na ukončení využívání uhlí, která by se blížila roku 2030. Ve skutečnosti ČEZ stále plánuje z uhlí získávat 2,7 GW do roku 2035-2040 a poslední uhelnou elektrárnu uzavřít až po roce 2040.
  • Hnědouhelný důl Bílina má být v provozu i po roce 2040.
  • Místo jejího uzavření odprodala Skupina ČEZ svou největší a nejšpinavější hnědouhelnou elektrárnu Počerady Skupině Sev.en Energy, která je nechvalně známá tím, že postrádá jakoukoliv klimatickou politiku (viz náš blog) a plánuje provozovat elektrárny co nejdéle.
  • Podobně jako v případě Počerady plánuje v roce 2021 Skupina ČEZ prodej obou svých polských uhelných elektráren. Kupující dosud není znám.
  • V současné době Skupina ČEZ požaduje u pěti svých elektráren několikaletou výjimku z nových emisních limitů regulujících množství rtuti (Hg) a dalších škodlivin. 

Česká vláda v současné době diskutuje o ukončení využívání uhlí a tento rok by se mělo rozhodnout mezi dvěma scénáři: rokem 2033 a 2038. Vzhledem k vážné pandemické situaci je možné, že k rozhodnutí nedojde a rozhodne až nová vláda po volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu roku 2021. V každém případě by oba diskutované termíny přinesly konec uhlí podstatně dříve, než jak ho předkládá Skupina ČEZ. 

Původní anglickou verzi článku přeložili Denisa Běťáková a Jiří Vidiečan.