Životy nás a našich blízkých jsou důležitější než peníze a zisky průmyslových firem. Proto podporujeme výzvy celé řady odborníků a odbornic, aby se v rámci současného lockdownu uzavřely i průmyslové a další podniky, které nejsou nezbytně nutné pro chod společnosti, protože v současné době byly velké podniky prokazatelně jedním z nejčastějších zdrojů nákazy.

Celá společnost včetně škol a školek je zavřená, lidé sedí doma a nemohou opustit území obce či okresu, zatímco průmysl stále ohrožuje přes dva miliony pracovníků a jejich nejbližších rodinných příslušníků. To podrývá celý smysl současných tvrdých opatření. Polovičatá řešení budou mít i polovičaté výsledky. Obáváme se, že ani testování nedokáže v tuto chvíli šíření koronaviru účinně zastavit. Epidemická situace v ČR je nejhorší na světě a – stejně jako v případě změny klimatu a jiných krizí, kterým lidstvo čelí – je i v tomto případě třeba poslouchat odborníky a odbornice. Obáváme se, že částečná uzavírka společnosti se mine účelem a že se jen prodlužuje naše současná agónie a na konci března se ukáže, že budeme muset průmyslové podniky tak jako tak zavřít. Jeden odstrašující příklad už z minulosti známe – doly OKD, kde se koronavirus nekontrolovaně šířil v létě minulého roku. A přestože se vedení společnosti bránilo provoz omezit, stejně k tomu nakonec muselo přistoupit.

Akce Greenpeace na podporu zdravotníků v Belgii.

Děsí nás současná mediální vystoupení kapitánů českého průmyslu Jaroslava Hanáka ze Svazu průmyslu a dopravy a Vladimíra Dlouhého z Hospodářské komory, jejichž nesmysly opakuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Z naší dlouholeté kampaně za útlum uhlí dobře víme, že zmínění pánové dávají vždy a za všech okolností nemilosrdně přednost zisku firem před zdravím lidí a před čistým životním prostředím, v tomto případě ovšem jejich chování překročilo všechny myslitelné hranice. A to už jsme od nich zvyklí na ledacos. Pan Dlouhý například říká o práci na homeoffice, která je pro zvládnutí epidemie klíčová, že je to jen taková placená dovolená. A pan Hanák proslul svým výrokem o tom, že by stávkující studenti a studentky z Fridays for Future měli dostat přes držku. Teď je to ovšem jiné: svým chováním přímo ohrožují zdraví a životy lidí. 

Podle aktuálních dat státního Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou počty nakažených v dělnických profesích v absolutních číslech zdaleka nejvyšší (přes 60 tisíc!). Pravděpodobnost nákazy na pracovišti v kategorii “průmyslová výroba, dělníci” je podle zdravotních statistiků 68 procent.

Vypadá to však, že většina ministrů se neřídí daty a vědou a snahou zachránit životy tisícům lidí, ale finančními zájmy korporací a některých vlivných jednotlivců. Životy našich rodičů, prarodičů, sourozenců a přátel jsou důležitější než výroba zboží, nových aut nebo elektrických spotřebičů, které v mnohých případech ani nepotřebujeme. Rozhodně je nepotřebujeme zrovna teď, když jsme zavření doma. S omezujícími opatřeními by samozřejmě měl stát připravit i podpůrné programy, které zajistí kompenzace pracujícím.

Držme se, pojďme všichni příkladem a dodržujme epidemiologická opatření. Pokud se přidá většina lidí, máme větší šanci krizový vývoj pandemie zvrátit, a pomoci tak personálu v našich přetížených nemocnicích i sami sobě k návratu k normálnějšímu životu.