Britská pobočka Greenpeace vytvořila ve spolupráci se studiem Aardman Animations a oscarovými herci a herečkami působivý krátký animovaný film o ničení oceánů.

Klimatická krize, plastový odpad, těžba ropy a nadměrný rybolov neúnosně zatěžují naše oceány, ale nemluví se o tom dostatečně často.

Proto jsme se spojili se studiem Aardman Animations, které vytvořilo filmy jako Wallace a Gromit nebo Ovečka Shaun. V působivém krátkém filmu odhalujeme nebezpečí, která oceánům hrozí, a ukazujeme, jak je důležité je chránit.

Film nazvaný Želví cesta vypráví dojemný příběh rozkošné želví rodiny na cestě domů oceánem, který potřebuje naši péči a pozornost.

Své hlasy postavám ve filmu propůjčily slavné hvězdy, které září nejen herectvím, ale také jako ambasadoři Greenpeace pro ochranu oceánů. Nechybí mezi nimi Jim Carter, Olivia Colman, David Harbour, Giovanna Lancellotti, Helen Mirren, Bella Ramsey nebo Ahir Shah.

Potíže mořských želv ilustrují útrapy celého mořského světa

Podobně jako rodina z Želví cesty jsou i mořské želvy ve skutečném životě vystavené silnému stresu, který jim působí ničivá průmyslová činnost. Šesti ze sedmi druhů mořských želv hrozí vyhynutí kvůli nebezpečné kombinaci různých nástrah v oceánu.

A v ohrožení naneštěstí nejsou jen želvy. Studie ukazují, že podmořský život mizí ještě dvakrát rychleji než suchozemští tvorové.

Naše oceány čelí problémům ze všech stran. Klimatická krize způsobuje okyselování a ohřívání oceánů, což ničí ekosystémy a pro mořský život se zužují možnosti získat potravu. Navíc těžce zkoušené a poškozené oceány zatěžuje i nadměrný rybolov, těžba ropy, znečištění plastovým odpadem a ničivá průmyslová činnost.

Na otevřeném moři za hranicemi jednotlivých států se toto vykořisťování rozmohlo zcela nekontrolovaně – a oceány i vše živé, co v nich má domov, se tak ocitají na pokraji katastrofy.

Oceány ovlivňují nás všechny

Uzdravit oceány ale znamená mnohem víc než ochránit volnou přírodu. Oceány hrají zásadní roli při pohlcování nebezpečných emisí z atmosféry. Dovedou tyto emise uložit a tím jim zabrání, aby dále prohlubovaly klimatickou krizi.

Ochrana oceánů a zajištění bezpečného domova pro podmořský život je nenahraditelným dílkem ve skládance boje proti klimatické krize – pomáhá chránit bezpečnější budoucnost pro nás všechny.

„Pro mnohé mořské tvory, jimž lidská činnost ničí jejich přirozené prostředí, je příběh želví rodinky, která se snaží dostat domů v ohroženém a měnícím se oceánu, smutnou skutečností. Doufám, že se tento film stane pro další lidi inspirací, aby se zapojili do ochrany oceánů.“

– Olivia Colman

Můžeme změnit osud oceánů

Věda hovoří jasně: musíme ochránit alespoň třetinu světových oceánů, aby se mohly zotavit a zajistit zázemí mořskému životu.

Poprvé dochází ke krokům, které by toho mohly docílit. OSN dokončuje vyjednávání Globální úmluvy o oceánech, v rámci níž by po celém světě mohla vzniknout rozsáhlá síť oceánských rezervací. V těchto bezpečných rezervacích by nesměla probíhat žádná ničivá lidská činnost, a tak by oceány dostaly možnost zregenerovat se a opět ožít.

Život v oceánech potřebuje i váš hlas

Nabízí se nám jedinečná příležitost ochránit oceán i bohatou škálu druhů, které v něm mají domov. To se ale nestane bez podpory širokého hnutí.

Potřebujeme i váš hlas, aby vlády jasně slyšely, že musí podpořit skutečně účinnou Globální úmluvu o oceánech, až se setkají s dalšími politickými představiteli a představitelkami na jednáních OSN.

Budete v dobré společnosti – připojíte se ke 2,5 milionu lidí z celého světa, kteří už se ozvali. Zde můžete podepsat petici.

Oceánské rezervace fungují a síla našeho hnutí také. Oceány ještě můžeme zachránit, ale k tomu je potřeba dát ostatním lidem vědět, jak kritická tato situace je. Pomozte nám v tom – podívejte se na video a sdílejte ho s přáteli!

Will McCallum vede sekci zaměřenou na oceány v Greenpeace Velká Británie.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho