Organizace Greenpeace spolupořádá společně s Koalicí pro řeky a Jihočeskou univerzitou odbornou Konferenci říční krajina 2020, na níž vystoupí řada expertů. Tématy budou vodohospodářská politika, zemědělství, otrava na řece Bečvě, přehrady či mokřady.

Sbírání vzorků vody v českých řekách. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Po 9.11. 16:00 David Veselý: Nová vodohospodářská a zemědělská politika.
Pokud chceme zjistit, co je to nová vodohospodářská politika, nemusíme pročítat zahraniční publikace na téma „nové vodohospodářské paradigma“. Stačí, když se podíváme do našeho vodního zákona.  Až překvapivě mnoho pozitivních podnětů ke změně vodohospodářské praxe nalezneme i zde. Jak na tyto podněty běžná vodohospodářská praxe reaguje? Jaké jsou pozitivní příklady řešení  a co nového v tomto směru nalezneme u nás i v zahraničí? Tato přednáška se pokusí ukázat, že změna k lepšímu může být vlastně velmi snadná.

St 11.11. 16:00 David PithartVelká vodní díla –  jak je prosadit, jak jim zabránit?
Jsme překvapeni, že se stále vynořují návrhy velkých vodohospodářských staveb? Jakými argumenty je jejich zastánci prosazovali v minulosti a jak je hájí dnes? Kdo jsou winners a losers takových projektů – pomohou nám to zjistit ekosystémové služby ? Mění se paradigma, v rámci kterého se argumentuje? Přednáška čerpá z historie velkých vodohospodářských staveb v Německu a z oponentury záměru přeměnit řeku Drávu a její nivu na Maďarsko – Chorvatském pomezí na kaskádu hydroelektráren.

Protest na řece Nise proti rozšiřování dolu Turów. Řeka Nise se podle nové studie může do dolu propadnout. (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Pá 13.11. 16:00 Petr VránaBečva – otrava řeky a co dál?
Vodohospodářská havárie, při které v neděli 20. 9. 2020 unikly do řeky Bečvy kyanidy, způsobila rozsáhlý úhyn ryb a bentosu na úseku toku o délce 38 km. Profesionální pracovníci a dobrovolníci Českého rybářského svazu vylovili z řeky téměř 40 t uhynulých ryb a mnohé další se s ohledem na pokročilý stupeň rozkladu nepodařilo vůbec vylovit. Svým rozsahem se otrava Bečvy řadí mezi nejvýznamnější vodohospodářské havárie posledních let. Jaké byly první reakce na havárii a jaké jsou plány na obnovu života v řece? Vše se dozvíte v přednášce proložené řadou fotografií z místa činu.

Po 16.11. 16:00 Hana Čížková.: Voda v zemědělské krajině
Zásadní adaptací na zvyšující se sucho je zadržení vody v ploše povodí. Významná role zde připadá zemědělským hospodářům, protože zemědělská půda představuje cca 53 % rozlohy ČR. Ve webináři se pokusíme shrnout: (1) jaká jsou relevantní doporučení resortního výzkumu pro zemědělskou praxi, (2) jaká je současná situace v obnově mokřadů na zemědělské půdě a (3) jaký je přínos mokřadů na zemědělské půdě pro druhovou biodiverzitu.

St 18.11. 16:00 Iva Bufková.: Lze revitalizovat vodní režim na zemědělsky a lesnicky využívaných pozemcích? – Příklady ze Šumavy.
V české krajině je na zemědělské půdě i v lesích obrovský podíl pramenišť a drobných potoků, které jsou zdevastovány silným odvodněním a napřímením či úplnou změnou původní trasy toku. Role těchto vodních prvků pro fungující vodní režim je přitom klíčová. Prováděné revitalizace jsou však zatím spíše sporadické a jsou směrovány hlavně do nevyužívaných lokalit. Hlavním důvodem je nesouhlasný postoj vlastníků a uživatelů pozemků, kteří často chápou revitalizaci vodního režimu jako stopku pro veškeré hospodaření v daném území. To ale zdaleka nemusí být pravda. Proto jsou tak důležité konkrétní příklady již realizovaných akcí včetně ukázky jejich dopadů na využití území. Tyto zkušenosti a příklady jsou neocenitelným pomocníkem při vysvětlování a předjednání nových chystaných revitalizací. Cílem přednášky je proto ukázat již realizovanou obnovu lesních i lučních pramenišť a drobných toků spolu s jejich důsledky pro místní hospodáře i vlastníky v oblasti Šumavy