Uhelná komise má už 26. listopadu 2020 rozhodnout o tom, kdy Česká republika skončí s těžbou a spalováním uhlí. Pracuje se s roky 2033, 2038 a 2043. A podle vyjádření v médiích to vypadá, že ministr průmyslu a dopravy Havlíček preferuje rok 2038. Tím bychom se ovšem zařadili mezi menšinu států v Evropě, které snahu o zmírnění klimatické krize bojkotují a nepovažují ji za vážný problém.

Uhelné elektrárny už nejsou v deseti evropských státech. Mezi ně patří Belgie, Estonsko, Malta, Švýcarsko či Norsko. Dalších dvanáct států plánuje odklon od uhlí v příštích několika letech a masivně investují do oblasti udržitelné energetiky.

Demonstrace před uhelnou elektrárnou Počerady (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

To, že mnohé země Evropy končí s uhlím, určitě dobře ví i ministr životního prostředí Richard Brabec, který však ve věci určení co nejbližšího termínu ukončení spalování a těžby uhlí na českém území hraje mrtvého brouka.  Dokonce hrozí, že bude zastávat stejnou pozici jako Ministerstvo průmyslu. Dává ti to smysl? Nám ne. 

Greenpeace Česká republika dlouhodobě prosazuje konec uhelných elektráren již v roce 2030. Deset let nám přijde jako dostatečná doba, aby mohl stát postupně uzavřít všechny velké uhelné zdroje a nastavit sociální programy tak, aby byla transformace energetického průmyslu spravedlivá i pro jejich zaměstnance. Rok 2033 v tuto chvíli bereme jako nejzazší kompromis. A přijde nám logické, aby stejný termín prosazovalo i Ministerstvo životního prostředí. 

Proto potřebujeme tvou pomoc! Je nám jasné, že máš plnou hlavu současné nedobré situace související s koronavirovou epidemií, klimatická změna je však problém, který hrozí mnohem dalekosáhlejšími důsledky pro celou naši společnost.