V neděli 30. srpna od 12 hodin budou obyvatelé Česka, Polska a Německa protestovat proti ničení zásob vody, ovzduší, krajiny a klimatu dolem Turów. Sejdeme se v pravé poledne na Trojzemí, kde si poslechneme zástupce všech tří států i Evropské unie. Poté pojedeme vypůjčenými loďkami do Hirschfelde.

Polský hnědouhelný důl Turów je ve spojení s nedaleko ležící elektrárnou, která jeho uhlí spaluje, jedním z největších producentů skleníkového plynu CO2 v širokém okolí. Kromě toho dnes stále víc a víc doslova podvrtává jak německé, tak české území a stahuje z nich podzemní vody, které potom chybí v krajině i ve studnách.

Majitel dolu a elektrárny Turów, skupina PGE, v něm chce přesto těžit dál, až do roku 2044. Plánuje jeho rozšíření o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně, na celkovou rozlohu až 30 kilometrů čtverečních. V Česku tak důl bezprostředně ohrožuje zásobování vodou deseti tisíců lidí především na Liberecku. Již nyní vodu nemají lidé z obce Václavice a bezprostředně je ohrožen i vodní zdroj v obci Uhelná, který napájí nejen vodovod obce, ale také nedalekého a mnohem většího Hrádku nad Nisou.

Těžba v dole Turów musí skončit

Plánem na rozšíření dolu Turów se Greenpeace ČR dlouhodobě zabývá. Na jaře loňského roku jsme na Trojmezí spolupořádali lidský řetěz a od té doby se společným tlakem s Libereckým krajem, právníky z organizace Frank Bold a dotčenými obcemi na Hrádecku a Frýdlantsku podařilo postupně prosadit rozšíření dolu Turów jako velké téma. Organizovali jsme společně petici, která je nyní projednávána Petičním výborem Evropského parlamentu a přiměli jsme státní úředníky i politiky aby se proti rozšíření dolu postavila oficiálně Česká republika. V současnosti ministerstvo zahraničí připravuje oficiální podnět k Evropské komisi proti Polsku, který je prvním nutným krokem k mezinárodní žalobě.

30. dubna 2020 navíc skončilo dolu v Turówě platné povolení k těžbě. Polské úřady však obešly námitky místních odpůrců dolu i české vlády, porušily evropskou legislativu a vydaly kontroverzní povolení k další těžbě na 6 let. Nikdo ani neví, co do povolení napsaly, protože povolení není veřejné. Od 1. května 2020 tak důl Turów těží ilegálně, ovšem se všemi velmi silnými negativními vlivy, jako je znečišťování ovzduší a ničení globálního klimatu,ohrožování místních pitných zdrojů nebo likvidace historické obce Opolno-Zdrój. To vše musí podle nás skončit.

Připojte se k nám

Jestli nás chcete podpořit a udělat si u toho pěkný nedělní výlet, zajistíme vám jako organizátoři maximální opatření pro bezpečnost na vodě a proti šíření Covid-19. Budeme rádi, pokud se k nám připojíte jakoukoli formou, ať už pouze na setkání odpůrců dolu, nebo i na sjíždění Nisy. Podpoříte tak náš požadavek na rychlý přechod od ničivé těžby k čisté a udržitelné budoucnosti pro tento problematický přeshraniční region.

Pokud se chcete k plavbě připojit, ať už s vlastní loďkou, nebo chcete jet v loďce, kterou zadarmo poskytneme, prosím registrujte se do 25. srpna: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScFNqMc-_1d-0JwIX6qHPFtFnYfoJTMUPUtQw61SbQu1osCBg/viewform

Pokud s námi chcete jet autobusem, registrujte se co nejdříve: https://1url.cz/azs9F

Těšíme se na vás!