V květnu zveřejnila belgická centrála banky KBC nová, přísnější pravidla týkající se půjčování peněz firmám a jejich pojišťování v případě, kdy výrazně přispívají ke změně klimatu. Banka to zveřejnila ve své tiskové zprávě. Pravidla platí i pro všechny dceřiné společnosti včetně Československé obchodní banky (ČSOB). Ta se v češtině touto novou informací v češtině nepochlubila, i proto vám přinášíme některé detaily těchto nových etických pravidel. 

Akce před KBC
Akce Greenpeace před bankou KBC v Bruselu. © Jean-Yves Leblon

Nová pravidla směřují k tomu, že od roku 2030  přestane banka celosvětově spolupracovat (tedy poskytovat jakékoliv finanční služby) s firmami, které mají v portfoliu jakkoliv malý podíl uhelných zdrojů. Od července 2020 přestane poskytovat služby firmám s podílem uhlí nad 25 % (výrobní kapacita elektráren). Jedná se o zpřísnění uhelné politiky, kterou banka vyhlásila již v roce 2018.

Co to znamená pro firmy ČEZ či Sev.en

V roce 2018 byla součástí pravidel KBC výjimka pro banku ČSOB v ČR. V minulosti jsme tuto výjimku kritizovali a nová pravidla ji výrazně zkracují. To bude u nás mít praktický dopad na velké uhelné firmy. V ČR se tato pravidla mohou týkat například společností ČEZ, Sev.en Energy či Sokolovská uhelná –  všechny vyrábí více jak 25 % elektřiny z uhlí a dle veřejných zdrojů jsou všechny klienty ČSOB.  Podle nových pravidel banka již nebude financovat či vůbec pojišťovat žádné nové uhelné projekty či klienty, kteří mají podíl uhlí nad zmíněných 25 %. Pro ČR platí dočasná výjimka, že sice nové investice již nebudou financovány a pojištění nebude obnovováno, ale již existující financování (např. úvěry) do uhelného sektoru mohou doběhnout nejpozději do roku 2023 v případě elektráren a dolů a do roku 2030 v případě tepláren. 

Finanční sektor zpřísňuje pravidla

V posledních letech stále více a více finančních institucí přijímá etická pravidla, která mají omezit podporu fosilnímu průmyslu. O vývoji a důvodech v bankovním sektoru jsme psali před rokem a půl a od té doby mnoho bank svá pravidla zpřísňuje. Před pár dny zveřejnila nové omezení financování uhlí Deutsche Bank, před měsícem zpřísnila politiku druhá největší evropská banka BNP Paribas. Kromě bank a investičních fondů nezůstávají pozadu ani pojištovny. V květnu jsme psali v našem blogu, jak pojišťovny přestávají pojišťovat uhelné firmy. Allianz může brzy vyloučit i ČEZ a podobně jako Axa už přestane nejen pojišťovat uhelné elektrárny a doly, ale přestane i poskytovat jakékoliv pojistné služby firmám, které neprokáží dostatečně rychlé snižování podílu uhlí. 

Banky, pojišťovny či investoři přitom na jednu stranu aplikují restriktivní pravidla pro fosilní investice a firmy, ale na druhou stranu více podporují investice do obnovitelných zdrojů a dalších ekologických technologií a sektorů. O tomto trendu zmíněné fosilní firmy samozřejmě vědí a pokud tedy budou dostatečně rychle budou transformovat svůj fosilní byznys, může to být cesta, která jim pomůže zachovat si přízeň finančních instituci i veřejnosti. Bohužel české energetické firmy – Sev.en Energy, EPH či Sokolovská uhelná – žádný plán na odchod od uhlí nemají. A společnost ČEZ sice má plán na uhlíkovou neutralitu, ale do roku 2050 a s koncem uhlí někdy mezi 2040-50. Což je nedostatečné nejen z pohledu boje proti změně klimatu, ale také jako realistický výhled do budoucna, při znalosti vývoje cen na trhu s energiemi.