Енергийни общности – пречки и предизвикателства
Макар и все още сравнително непознати, енергийните общности малко по малко си проправят път сред умовете на хората заради предимствата, които предоставят. Има обаче предизвикателства, които трябва да вземете предвид, преди да започнете своя енергийна общност. © Panos Mitsios / Greenpeace

Има ли държава, в която енергийните общности се развиват най-добре? Отговорът е – те процъфтяват там, където добрите идеи се разгръщат лесно. В страните, в които регулаторните проблеми са ежедневие, е необходимо много повече усилие и много повече отдадени активисти, за да може идеята да потръгне. Това обаче не трябва да ви отказва. Макар и все още сравнително непознати като концепция, енергийните общности малко по малко си проправят път до умовете на хората, като дори властите започват да оценяват предимствата на идеята – евтина енергия, достъпна за всички, и енергийна независимост. Промените се случват както на европейско, така и на държавно ниво.

От 2018 г. енергийните общности са признати от законодателството на Европейския съюз като част от законодателния пакет, управляващ енергийната система на съюза. Те имат жизненоважна роля в енергийния преход, към който ЕС се стреми. Ето защо на много места вече има мерки, които улесняват гражданите да произвеждат енергия като общност, а правителствата са отговорни за това да отстранят пречките пред подобни проекти. В България също вече има внесени предложения за законови промени. Остава ни само да бъдат гласувани. Но освен регулаторни, има и други предизвикателства, които трябва да вземете предвид, преди да започнете своя енергийна общност. Ето някои примери:

Конфликти в енергийната общност

Почти е неизбежно на някакъв етап от проекта да възникне вътрешен конфликт между участниците. Това може да е свързано с власт, различни визии или друго проблемно поведение. Можете да предотвратите част от възможните конфликти в енергийната общност, като имате ясно споразумение и съгласуван начин на работа. Опитайте се да не приемате нещата лично и емоционално и помнете голямата цел. Макар работата с група от хора да има своите предизвикателства, то тя може да бъде и изключително възнаграждаваща. 

Липса на финанси

Намирането на средства за проекта може бъде едно от големите предизвикателства. Възможно е да промените плановете си, защото не можете да получите достъп до парите, от които се нуждаете. Трябва да бъдете готови да инвестирате време и труд в това да осигурите финансиране за вашата енергийна общност. Ако липсата на средства продължава да бъде фактор и да възпира вашия проект, можете да преосмислите първоначалния замисъл и да започнете с нещо по-малко, като например с кандидатстване за безвъзмездна помощ за обновяване на няколко жилища в общността. След това можете да изградите добра финансова история чрез успехтие си, което ще помогне да получите финансиране в бъдеще. Добрата новина е, че винаги има опции, така че дори да не успеете в началото, продължавайте да опитвате.

Предварително проучване за енергийна общност

Това е един от ключовите етапи във всеки проект. Добре е да проучите отрано какви са възможностите, които вашият район предлага за производство на енергия – като например време на слънчево греене. Близостта до големи инфраструктурни обекти като летища или пък до природозащитени зони може да бъде проблем, ако проектът ви включва вятърни турбини. Важно е да бъдат оценени правилно наличните природни ресурси. Работата с професионален консултант с опит може да ви бъде от огромна помощ.

Административни препятствия

Очакват ви много посещения на администрацията за разрешителни и заявления за кандидатстване. Договорът за свързване с мрежата, изкупуването на електрическата енергия и работата с властите и банките изисква време и търпение. Често тези процеси са създадени за големия бизнес, който има възможност да отдели време и човешки ресурс за преодоляване на администрацията. Решението в случая е да не се нагърбвате сами с цялата работа. Вие създавате общност, затова потърсете сред вашите съмишленици хора, които могат да поемат част от ангажиментите. Най-добре е да създадете екип или работна група между 3 и 6 души. Използването на онлайн ресурси за съхранение и споделяне на документите ви (облак) ще ви улесни допълнително.

Свързване към мрежата

Свързването на вашия проект към мрежата може да бъде голямо предизвикателство. Затова е добре да проучите този въпрос в началото на вашия проект. Понякога е необходима работа за надграждане на енергийната мрежа. Това се получава, когато няма близка точка за свързване и трябва да се изгради нова такава. В този случай вие ще трябва да платите разходите, които доста често са значителни и в крайна сметка целият проект може да се окаже нерентабилен. Мрежовите оператори (ЕРП) не са съпричастни към възобновяемите енергийни източници, особено към по-малките проекти. В България обаче тепърва ще се осъществяват законови промени, които да позволят по-лесното присъединяване на енергийните общности към мрежата.

Липса на разбиране към идеята за енергийна общност

В България идеята за енергийна общност все още е доста непопулярна. Дори думите „общност“ или „кооператив“ могат да имат отрицателно възприемане заради социалистическото минало. Това, разбира се, може да бъде пречка – за намиране на съмишленици, финансиране или подкрепа от общината, като в някои случаи вероятно ще бъдете сметнати за нов вид „пазарен играч“. Целият казус може да се реши чрез изграждането на нова административна единица, която да отговаря само за тези проекти – единно административно звено, или още – обслужване на едно гише. За да преодолеете бариерите, можете да използвате някои от европейските примери за енергийни общности, за да обясните що е то общностна енергия и как работи. Можете да получите съдействие от организации като REScoop, Energy Cities или от „Грийнпийс“ – България – за помощ при презентацията или с подкрепа на място.

Местна опозиция срещу енергийните общности

Някои хора гледат на възобновяемите енергийни източници като на неприятна част от инфраструктурата. Вятърните и слънчевите ферми имат въздействие върху пейзажа. Разбираемо е, че мнозина не искат да се примирят с това, особено когато местната общност не се облагодетелства по никакъв начин. Поради това някои хора може да възразят срещу вашето заявление за строеж. Може дори да имате лошия късмет да живеете някъде, където има организирана група срещу възобновяемата енергия.

Ще трябва да покажете на възможно най-много хора във вашата общност, че този проект ще донесе местни ползи. Информирайте хората възможно най-рано за вашите планове, за да може навреме да избегнете местната опозиция. В България има доста примери, за опозиция от страна на местното население срещу изграждането на голям проект за възобновяема енергия. Това често се случва поради няколко фактора: инвестиционното намерение има желание да се осъществи върху защитена територия или земеделска земя; местното население не е включено в проекта; непознаване и целенасочена атака, придаваща на технологията опасен за здравето и природата облик.

Законодателството за енергийните общности в България

Законодателството е най-трудната пречка пред вашата енергийна общност, тъй като на практика такова липсва към този момент. Има внесени предложения за законови промени, но липсата на парламент и редовно правителство блокира така необходимата реформа. Все пак промените ще се осъществят и една от причините за това е, че страната ни е длъжна да приеме Директивата за възобновяема енергия на ЕС, която би улеснила гражданите сами да произвеждат енергия. Когато това се случи, административната тежест ще бъде значително по-малка, а властта ще има повече инструменти, с които да подкрепи едно такова начинание.

Калкулатор: Колко ще спестиш от сметките си за ток, ако имаш соларни панели?
Колко можеш да спестиш, ако имаш соларни панели?

Използвай нашия калкулатор и пресметни!

Отвори калкулатора