5 въпроса, които да си зададете, преди да направите своята енергийна общност
Понятието енергийна общност все още звучи непознато, но мнозина вече се интересуват от предимствата на подобен проект и проучват възможностите за създаването му. Най-важното преди да започнете, е да проучите средата, в която се намирате. © Jean Chung / Greenpeace

Понятието енергийна общност все още звучи непознато, но мнозина вече се интересуват от предимствата на подобен проект и проучват възможностите за създаването му. Ако и вие имате амбиция да създадете енергийна общност в своето населено място – с близки, със съседи, с приятели или просто със съграждани, има някои неща, които трябва да направите предварително. Най-важното преди да започнете, е да проучите средата, в която се намирате – какви са нейните дадености, какви са възможностите, какви са пречките. Това е съществено, за да може плановете и инвестициите ви в труд, време и финанси да имат най-добра възвръщаемост. Предлагаме ви пет важни въпроса, които ще ви помогнат в това първоначално проучване. Ето за какво трябва да помислите, преди да създадете своята енергийна общност.

С какви условия разполага моят район?

Добър старт на това проучване е да разберете колко слънчеви дни в годината има във вашия район и каква е интензивността на огряването. Можете да направите това тук. Разбира се, трябва да се има предвид и изложението на покрива или пространството, на което искате да поставите соларни панели. Най-добрият вариант е то да е южно или западно. Въпреки че може да искате да поставите слънчеви панели на конкретен покрив, той може да не получава достатъчно слънчева светлина. По този начин вашите слънчеви панели няма да бъдат рентабилни. Всичко споменато важи с пълна сила и за вятърните проекти. Повече за условията за тях вижте тук. Отбелязваме, че при вятърните турбини се имат предвид също наличието на хълмове и близостта до населените места.

Каква технология ще осигури най-висока възвръщаемост на моята енергийна общност?

Най-достъпната технология в България е тази на соларната енергия. Страната ни предлага добра слънчева огряност и изобилие от празни покриви. Началната инвестиция също е далеч по-ниска в сравнение с всички останали технологии. Вятърните турбини от своя страна са доста по-продуктивни, но и финансовите инвестиции са значително по-високи.

Възможно ли да получа всички необходими разрешителни?

Има много проблеми, свързани с разрешителните, които могат да попречат на вашия проект да бъде реализиран. Близките тръбопроводи, маршрути на самолети или военни бази могат да блокират разрешение за строеж на мястото, което сте избрали. Най-лесно ще преминете през административния процес, ако проектът ви е фотоволтаичен. Подгответе се да обиколите общината и електроразпределителното дружество по няколко пъти. Също трябва да помислите и за съседите ви, ако живеете в многофамилно жилище.

Държавата или общината осигурява ли финансова подкрепа за такъв тип проекти?

Едно от първите неща, които трябва да проверите, е дали има някаква схема за подпомагане на проекти за възобновяеми енергийни източници. Много национални правителства са имали финансови схеми за тази цел, но много от тях вече не са в сила или скоро ще изтекат. Проучете възможността за държавна или общинска подкрепа. Разбира се, включването на местната власт във вашата енергийна общност или поне заявяването на подкрепа към проекта винаги е добро начало. Имайте предвид също европейските възможности за финансиране, както и Националния план за възстановяване и устойчивост.

Можете ли да продавате излишъка от произведената енергията на мрежата или на членовете на общността?

Към момента в България законодателството все още не е пригодено за улеснение на енергийните общности. Ако имате такъв проект и имате излишна енергия, която искате да продавате, трябва да се регистрирате като производител на енергия и да регистрирате фирма. Добрата новина е, че се подготвят законови промени, които да позволят свободната продажба на енергия, без енергийната общност да бъде третирана като корпоративен производител. Освен това добрият пример вече е налице. Вижте историята на първата енергийна общност в България Изгрей.БГ.

Калкулатор: Колко ще спестиш от сметките си за ток, ако имаш соларни панели?
Колко можеш да спестиш, ако имаш соларни панели?

Използвай нашия калкулатор и пресметни!

Отвори калкулатора