Как да привлечем общината като партньор в нашата енергийна общност?
Редица общини в Европа вече са се ангажирали с енергийни общности, но за подкрепата им е нужно повече от амбиция. © Greenpeace / Arnaud Vittet

Енергийните общности в цяла Европа стават все повече и все по-атрактивни, а енергийната криза ги постави в светлината на една изгодна алтернатива на изкопаемите горива. Въпреки това мнозина все още се затрудняват да преминат към действие. Една от причините е, хората не виждат възможности за подкрепа от страна на институциите и не допускат, че те могат да бъдат партньори в това начинание. В този текст ще прочетете каква може да бъде ролята на общината във вашата енергийна общност и как можете да я привлечете като партньор.

Информирайте общината за взаимните ползи от енергийната общност

Редица общини в Европа вече са се ангажирали с енергийни и климатични цели, но за постигането им е нужно повече от амбиция. За да подобрят комуникацията помежду си, местните власти могат да се включат в Споразумението на кметовете – европейска инициатива, в която общините се ангажират да работят за повишаване на енергийната ефективност и използването на възобновяеми източници на енергия (ВЕИ) на територията си. Можете да проверите дали общината, в която живеете, се е включила във въпросното споразумение, като проследите следния линк.

Дори местните власти във вашия район да са част от Споразумението, силно вероятно е темата „енергийна общност“ да им изглежда твърде сложна. Ето защо в такива случаи е от голямо значение гражданите да разяснят какви могат да бъдат ползите от една подобна инициатива – както за общността, така и за властта.

Сред предимствата, които можете да изтъкнете, са:

  • Подобряване на местното икономическо развитие – проектите, притежавани от членове на местната общност, могат да допринесат за създаването на по-голяма добавена стойност в региона;
  • Подобряване на енергийната ефективност и намаляване на енергийната бедност чрез по-ниски тарифи или специални схеми за активно включване и подкрепа на уязвимите потребители;
  • Осигуряване на възможност за по-активна форма на местно гражданско участие – подобни инициативи насърчават жителите да се чувстват по-ангажирани и загрижени за своята общност.

Какво може да направи общината, за да подкрепи вашата енергийна общност?

След като сте убедили общината, че подкрепата за енергийните общности е важна, следва да обсъдите какви конкретни мерки могат да се предприемат, за да бъде подкрепата към вашето начинание максимално ефективна. Ето 8 възможни начина, по които местната власт може да ви подкрепи в това начинание:

  1. Повишаване на информираността – колкото повече хора разбират какво е енергийна общност, толкова по-голям е шансът такава да бъде създадена. Местната власт разполага с инструменти и канали, които могат да се окажат ключови в това отношение. Общината може да бъде безценен съюзник при иницииране и популяризиране на подобна информационна кампания.
  2. Помощ в диалога между заинтересованите страни – хората, които се интересуват от енергийните общности, могат да имат полезни контакти и ресурси, но вие да не знаете за тях. Местните власти имат по-голям досег с различни заинтересовани страни, затова могат да бъдат полезни и да ви свържат с потенциалните икономически, обществени, екологични или енергийни съмишленици в района.
  3. Практично съдействие и подкрепа – общината може да ви спести много време, ако снеме административната тежест от вас. Местната власт може да окаже сериозна подкрепа с съдействие при подготовка на документите, консултации, корекции и отстраняване на забележки. Всичко това може да се случва и на принципа на обслужване на едно гише.
  4. Изкупуване на енергия от енергийната общност – за да покрие нуждите от енергия на всички обществени сгради, общината може да предпочете доставка на зелена енергия, но също и такава, произведена от местната енергийна общност. Подписването на директни споразумения между общината и енергийната общност е един от възможните варианти за сътрудничество.
  5. Финансиране и гарантиране на проекти – една от пречките, пред които са изправени енергийните общности, е достъпът до финансови средства. Местните власти могат да бъдат гарант при предоставяне на кредити, да предоставят първоначално финансиране чрез общински фондове или да отделят конкретни бюджетни линии за подкрепа на местната общност на всяка стъпка от процеса.
  6. Споделяне на общински ресурс – като собственик на обществени сгради и инфраструктура, общината може да предостави специално пространство за обществени проекти, като например покривите на административните сгради. 
  7. Разработване на подпомагащи платформи и инструменти – местните власти могат да имат решаваща подкрепа, разработвайки специални програми и инструменти за подпомагане на енергийни общности. Това могат да бъдат постоянни наставници, които да помагат на участниците в инициативата, картографиране на соларния потенциал на покривите в населените места, и други.
  8. Общината може да бъде пряк член на енергийната общност – законодателството на Европейския съюз насърчава местните власти да станат действителни членове и акционери на енергийни общности заедно с техните граждани и местните малки и средни предприятия, без да поемат пълен контрол. Те могат да направят това в областта на производството на енергия, но възможните дейности обхващат всички енергийни услуги – от мобилност, енергийна ефективност, производство, пренос, съхранение и т.н.

Концепцията за енергийната общност е нещо изключително ново за България. Липсата на информация по темата създава затруднения, но може да бъде и предимство. Ако идеята бъде добре обяснена на управляващите местните общини, то редица от тях биха станали пионери в тази сфера. Затова ако имате амбицията да създадете енергийна общност, не се колебайте да се свържете с общината от самото начало на проекта. Бъдете инициативни и запознайте колегите си с плановете си, намерете възможност да популяризирате идеите си сред местните жители и потърсете механизми, с които да подкрепите действията си – възможности има. Можете да получите съдействие от организации като REScoopEnergy Cities или от „Грийнпийс“ – България – за помощ при презентацията или с подкрепа на място.

Калкулатор: Колко ще спестиш от сметките си за ток, ако имаш соларни панели?
Колко можеш да спестиш, ако имаш соларни панели?

Използвай нашия калкулатор и пресметни!

Отвори калкулатора