Що е то енергийна общност?
Енергийната общност е група от хора, които заедно произвеждат енергия от възобновяеми източници. © Greenpeace / Nicolas Fojtu

Замисляли ли сте се откъде идва електричеството във вашия дом? Ами отоплението? Ако за втория въпрос отговорът е по-ясен, то на първия може би се затруднявате. Всъщност, по-важно е да знаете, че сами може да произвеждаме енергия и то от възобновяеми източници като слънцето, вятъра и други. Но както много други начинания, понякога е по-приятно да правим нещата заедно с други хора. Това е възможно и при производството на енергия, а определението за група хора, които са обединени от идеята да произвеждат сами енергия от възобновяеми източници е „енергийна общност“.

Що е то енергийна общност?

Най-общо казано, енергийната общност е група от хора, които заедно произвеждат енергия от възобновяеми източници.

Това става възможно, когато заедно с приятели или съседи решите да инвестирате в соларни панели (или друг вид технология), с които да произвеждате енергия, да я употребявате и да пестите от сметките си. Основното предимство на енергийната общност е, че контролът на изградената система е в ръцете на нейните членове, тоест в теб и твоите съмишленици. Вие решавате как да използвате произведената енергия, да я съхранявате или да я продавате.

Енергийните общности дават възможност на хората да бъдат независими от големите производители и разпределители на електроенергия. Създават се условия за много на брой малки самостоятелни производители – гъвкава алтернатива с много предимства пред корпоративната, тромава, централизирана система, базирана на изкопаеми горива.

Въпреки, че са финансово изгодни и позволяват голяма самостоятелност, целта на енергийните общности не е директната печалба. Те имат по-скоро екологични, социални и икономически аспекти – основават се на екологично чисто производство на енергия, стимулират сдружаването между хората и позволяват създаване на нови работни места. 

В зависимост от дейността си, енергийната общност може да използва различни технологии и да приеме различни правни форми.

Енергийните общности – разнообразие от дейности и технологии

Когато става въпрос за енергийна общност, обикновено си представяме картина на щастливи хора, стоящи пред блока си, чийто покрив е покрит със соларни панели. Гражданската собственост върху енергията обаче не се ограничава само до производството на електричество и то единствено от фотоволтаици. В Европа има редици примери за енергийни общности, които работят както за производството на енергия, така и за нейното разпространение, доставка до домакинствата, спестяването ѝ, консумацията в общността, нейното съхранение и използване за отопление. Дори има примери за енергийни кооперативи, които предлагат услуги в сферата на транспорта и мобилността.

Освен слънчевата енергия има редица успешни примери за енергийни общности, които използват и други възобновяеми източници на енергия, като например водата, вятъра или различни видове биомаса. Добрата новина е, че която и опция да изберете, тя ще бъде собственост на хората, които са част от общността. Това разнообразие от възможни дейности и технологии прави полето на енергийните общности изключително атрактивно за хора с различни интереси и знания. 

В България най-достъпна е енергията от слънцето и затова ще се спрем по-подробно на нея.

Енергийните общности в правото

Как да регистрирате енергийна общност зависи, от една страна, от вашите нужди, а от друга – от нормативната уредба в България. Различните правни форми, използвани за създаване на местни енергийни общности в Европа, включват (но не се ограничават до): кооперативи (законът в България не позволява участието на юридически лица в кооперативите), партньорства, компании с обществен интерес, организации с нестопанска цел, тръстове, асоциации и командитни дружества. 

Как ще изглеждат енергийните общности след новото европейско законодателство?

Последните промени в енергийното законодателство (Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на съвета за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници) ще дадат тласък на общностната енергия и да подпомогнат създаването на енергийни общности в цяла Европа. За целта всяка държава членка трябва да отрази текстовете на директивата в националното си законодателство. 

Според директивата гражданите и общностите стават признати участници в енергийната система. Те получават изрично право да произвеждат, съхраняват, консумират и продават своя собствена възобновяема енергия. В допълнение, правителствата трябва да създадат необходимите условия за подкрепа на гражданите, включително като опростят административните процедури за граждански и общностни проекти.

Към настоящия момент в България са предложени за обществено обсъждане промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, като измененията са разработени с цел транспониране на изискванията на Директива (ЕС) 2018/2001 за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.

Калкулатор: Колко ще спестиш от сметките си за ток, ако имаш соларни панели?
Колко можеш да спестиш, ако имаш соларни панели?

Използвай нашия калкулатор и пресметни!

Отвори калкулатора