На 17 юли във всички области в България е в сила червен код за опасно горещо време. Според синоптиците това е пикът на горещата вълна, обхванала Източна Европа през юли.

Говорим за гореща вълна, когато максималната температура надхвърля 32.2°C над три поредни дни. Настоящата гореща вълна в България започна на 8 юли, като температурите тръгнаха нагоре няколко дни по-рано. Очаква се времето да се задържи горещо до края на месеца, евентуално с няколко по-хладни дни.

Прогноза на НИМХ за опасни метеорологични явления на 17 юли 2024 г. © НИМХ към БАН

Хората по цял свят страдат от горещите вълни. Това са екстремни климатични събития, пряко свързани с климатичните промени, предизвикани от човешка дейност като изгарянето на изкопаеми горива. Климатичните изменения повишават вероятността за появата и интензитета на всяка гореща вълна на планетата. Изкопаемите горива са турбогоривото за екстремните прояви на времето по света. И докато международните петролни и газови компании си броят милиардите, всички ние понасяме последствията от дълги и интензивни горещи вълни, горски пожари, суши и опустошителни наводнения..

Според експертите през следващите години горещите вълни ще станат още по-чести, интензивни и продължителни в следствие на климатичните промени. По данни на „Коперник“ – програмата на Европейския съюз за спътниково наблюдение на Земята, този юни е бил най-горещият месец на планетата, откакто съществува отчитане на температурите, и е удължил периода на рекордно горещи месеци до повече от година. През юни на петте континента бяха регистрирани 1400 рекорда и милиарди хора усетиха смъртоносната сила на тези горещи вълни.

Горещите вълни са опасни, защото продължителната жега не води до приспособяване, а точно обратното – с всеки следващ ден топлинният стрес се увеличава. За да понасяме по-лесно тези периоди, е важно да знаем как да се охлаждаме и хидратираме. Ето няколко здравни препоръки как да регулираме телесната си температура и да сме в безопасност по време на екстремни горещини:

Пийте възможно най-много вода и други течности

Златното правило на хидратацията е човек да пие вода, когато ожаднее. При покачване на температурите обаче, става трудно да преценим колко течности губи тялото ни. Ако ви е трудно да се накарате да пиете повече вода, можете да използвате и други ефективно хидратиращи напитки като чай и плодови сокове без захар. Кафето и алкохолът не са препоръчителни в периоди на продължителни горещини, защото са диуретици и увеличават дехидратацията.

Има хора, които нямат достъп до питейна вода – в населени места с режими на водата, бездомни хора, маргинализирани, които са още по-уязвими при екстремни метеорологични условия. Най-уязвимите общности в обществото често са изключени от мерките за справяне с екстремни прояви на времето и адаптация към новите условия, а това изисква спешна намеса от властите. Докато чакаме, нека бъдем добри съседи и да осигурим достъп до вода, когато е необходимо.

Яжте хидратиращи храни

Хранете се на малки порции, по възможност със салати и плодове. Най-хидратиращите храни са тези с високо съдържание на течности като динята, прасковите, горските плодове, гроздето, краставиците, целината, маслините. Също така – течни храни като супите.

Карта на топлинната вълна в Европа – за съжаление, нашата страна е сред най-засегнатите.

Избягвайте физически натоварващи дейности и тренировки на откритото

Не правете упражнения през най-горещите часове на деня – ранната сутрин и вечерта са по-подходящи. За да намалите загубата на течности и да поддържате умерена телесна температура, наблягайте на тренировки с по-леко натоварване.

Екстремните горещини са опасни за всички, но по-възрастните хора и хората със заболявания са още по-уязвими. Ако сте сред тях, постарайте се да не се претоварвате. Ако имате такива хора в обкръжението си, проверявайте ги по време на горещите вълни и не ги оставяйте изолирани и сами.

Носете дрехи от естествени материи

Избягвайте да бъдете навън в най-горещите часове. Носете дрехи със свободна кройка, за да може кожата ви да диша. Придържайте се към светли цветове, защото черното привлича слънцето. Важно е дрехите ви да са от естествените материи, защото те не задържат горещината, за разлика от синтетиката.
Не забравяйте също така да слагате шапка и да използвате слънцезащитен крем.

Пазете се от прегряване и вътре

Поддържайте хлад в помещението, в което прекарвате повече време. Ако нямате климатик, използвайте течение и вентилатор и пускайте завесите през дневните часове, за да не се нагрява стаята от слънцето. Стойте в най-хладното помещение и доколкото е възможно, избягвайте използването на печка и фурна. Ако у вас стане прекалено горещо, отидете за известно време на по-хладно място – търговски център, библиотека, кино или басейн.

Замърсителите трябва да си платят: нашият живот е по-важен от техните печалби

Макар и изброените до тук начини за справяне с непосредствените последици от климатичните промени да са наистина полезни, ако не се справим с първопричината, нещата само ще се влошават. Екстремните климатични явления, предизвикани от изкопаемите горива, стават все по-чести и тежки. Големите компании за изкопаеми горива следва да бъдат подведени под отговорност за подхранването на климатичната криза и да понесат разходите за разрушенията, които причиняват по целия свят.

Изправени сме пред сериозната задача да преосмислим енергийната си система, така че да скъсаме със зависимостта си от замърсяващи индустрии, които усилват климатичната криза. Имаме нужда от изход от въглищата и от повече енергия от възобновяеми източници, произведена от гражданите и за гражданите, енергийна ефективност и социална справедливост – както за хората, засегнати от прехода, така и за хората, пряко засегнати от екстремното време.