Може и твоето въздействие върху околната среда да не е толкова голямо, колкото това на едни български тецове, които мръсни и неподдържани тровят нашите градове и пълнят дробовете ни с пепел. Но тези въглищни чудовища всъщност произвеждат енергия и за теб.

Кога и как използваш предоставеното ти електричество е изцяло твое решение и ние ще ти предложим няколко трика да го правиш по-отговорно. Методите, които споделяме, варират от напълно безплатни и лесни практики до смислени инвестиции за бъдещето.

1. Топлата вода

Топлата вода е един от най-големите потребители на енергия в твоя дом. Можеш да преминеш към проточни бойлери, които произвеждат топла енергия само когато ти потрябва. Така няма нужда постоянно да се топли и складира вода, откъдето идват голяма част от загубите. 

Интересен факт: проточните бойлери за домакинства, използващи под 150 л вода дневно, са между 24% и 34% по-ефективни от конвенционалните бойлери, които складират затоплената вода. През 2020 г. най-високото потребление на вода в България е било в София – 127 л на ден на домакинство. В други населени места тази цифра е била значително по-ниска.

Ако в момента не можеш да инвестираш в проточни бойлери, лесен начин да увеличиш енергийната си ефективност е като погледнеш температурата, на която е настроен твоят бойлер.

Обикновено при инсталирането му той се настройва на максимална температура, която често не ти е необходима. Можеш да я намалиш до 60 градуса, а даже и по-ниско, което в повечето случаи е напълно достатъчно за едно домакинство. Това би направило твоя бойлер ок. 4-5% по енергоефективен.

Друг полезен съвет е да променяш температурата спрямо сезона и нуждите си, като слагаш по-ниска температура през лятото и по-висока през зимата.

© „Грийнпийс“

Внимание: ако бойлерът ти е с резервоар, не намалявай температурата му под 65 градуса, защото иначе създаваш благоприятна среда за развитие на бактерии в резервоара.

2. Смени старите уреди

Може да ги имаш от много време и да ти служат вярно, но старите уреди често използват прекалено много електричество. Един 20-годишен хладилник например изразходва над 3.5 пъти повече енергия от нов хладилник със същите размери.

Друг добър пример за неефективен уред са евтините вентилаторни електрически печки, които нагряват въздуха. 1 час работа на такава печка се равнява на цял ден работа на 335-литров хладилник или на 25 включени едновременно LED телевизора. На всичкото отгоре, ефектът на такъв тип печки отминава бързо след като бъдат спрени и ни оставя зависими от тяхната постоянна работа.

Символите за енергийна ефективност върху уредите, които купуваме, често не са основната причината за нашия избор. В бъдеще обаче с такива уреди можем хем да спестим пари от сметки за електричество, хем да намалим своя отпечатък върху природата. Според пазарни данни типичният климатик, купуван по цял свят, е повече от два пъти по-малко енергоефективен от най-ефективния на пазара. А цената на по-енергоефективните модели често не надвишава тази на по-малко ефективните.

3. Поддържай разумно хладилника и фризера 

Ключово е къде поставяме хладилника си. Той не трябва да се намира до източници на топлина като печка, пералня или съдомиялна, които значително биха увеличили работата му. Също така, компресорът, който отговаря за охлаждането на продуктите ни, има нужда от достатъчно пространство и вентилация, за да работи добре.. 

След като сме намерили перфектното място за хладилника си, идва моментът да помислим как да го настроим. Не е нужно да е на най-студената степен – храната ни няма да се развали и на по-оптимална температура. Всеки градус по-ниска температура е равен на около 6% по-голяма консумация на електричество 16. 

Поддръжката на хладилника също е изключително важна. За да може компресорът му да работи оптимално, е важно освен да му оставяме пространство за вентилация и да го почистваме регулярно. Като махаме събиращата се по гърба на хладилника прах, улесняваме работата и ефективността му.

Знаещ ли че ледът, който полепва по стените на фризерите и хладилниците всъщност им пречи? На пръв поглед можем да решим, че е полезен, но всъщност служи като изолация, заради която хладилникът и фризерът ни трябва да работят още по-силно, за да поддържат заложените му температури. Затова е много важно често да почистваме леда.

Полезни и лесни съвети:

  • Хладилникът ни работи най-лесно и добре, когато е пълен. Затова в моментите, когато нямаме нищо вътре, можем да държим пълни с вода бутилки, които да помагат за поддържането на температурата му 😀.
  • Вместо да размразяваме храната от фризера си, можем да я размразяваме в хладилника, намалявайки работата на компресора 😉.

4. Стайната температура – този вечен казус 

До 50% от електричеството, което използва едно домакинство, отива за отопление и охлаждане.

Знаеш ли, че всеки градус повече отопление или охлаждане се равнява на между 5 и 10% повече консумация на електричество? По тази причина, за да намалим въздействието върху околната среда, а и сметките си, е важно да се обличаме спрямо сезона и да настройваме уредите си рационално.

Heater with thermostat. Heizung mit Thermostat.
© „Грийнпийс“

Климатикът ни също като хладилниците си иска поддръжка. За да може да работи оптимално, е нужно на всеки 6 месеца да му сменяме филтъра.

Настройването на климатика или печката не е единственият начин да намалим консумацията си на енергия. Използването на щори или капандури през слънчевите часове на лятото може значително да намали нуждите от охлаждане, задържайки помещенията по-хладни и позволявайки на топлия въздух бързо да излезе. От друга страна, закриването на прозорците със завеса през нощта помага на изолацията на помещението и намалява загубите на топлина.

5. Стигаме и до темата за изолацията 

Тя може и да не е най-привлекателният вариант, тъй като изисква сериозна инвестиция, но един дом, който е въздушно запечатан и има изолация, пести между 10% и 45% от енергия. Само подмяната на стара дограма с нова двойно остъклена може да ни спести до 20% от отопление. Вече съществува и тройно остъклена дограма.

Друг фактор, който сериозно увеличава нуждата ни от отопление и охлаждане, е наличието на въздушни пролуки при дограмата или вратата ни. Такъв тип пролука създава въздушно течение в дома ни и лесно ни принуждава да увеличаваме климатиците и печките си. Затварянето на такива пролуки може да ни спести между 5% и 30% от сметките за електричество годишно.

6. Използвай слънцето 

… и не само пести енергия, а си я произвеждай сам. Соларните панели са перфектен начин едновременно да намалим значително отпечатъка си върху околната среда и сметките си за електричество. Цените постоянно намаляват и вече е доста по-достъпно да инсталираш панели на покрива си. Те могат да бъдат особено ефективни за дневното потребление на хладилници, бойлери и климатици и така да се борим срещу жегата от слънцето с помощта на… енергията от слънцето.

Ако соларните панели се инсталират в комплект с батерия, те могат да покриват нуждите ни и през тъмната част на денонощието. 

Тук можеш да пресметнеш с нашия калкулатор колко ще ти струва да инсталираш фотоволтаични панели на покрива си и колко ще пестиш всеки месец благодарение на една такава инвестиция.

Слънцето може много ефективно да се използва и за производство на топла вода. Една система за отопление на вода се изплаща от 3 до 6 години и има потенциала да намали сметките ни за отопление с между 50 и 80%.

Ако живеш в жилищен блок или споделена къща, може би си мислиш: „Това въобще не ме засяга, аз си нямам покрив, на който да поставя панели“. Хората в жилищните блокове обаче също могат да се възползват от слънчевата енергия – и то заедно. Те могат да се обединяват и да създават енергийни общности, като си поделят необходимите инвестиции и време за изграждането на мощности за произвеждане на енергия. Ако ти е интересно, прочети повече в нашия наръчник за енергийни общности.

Що е то енергийна общност?
Енергийната общност е група от хора, които заедно произвеждат енергия от възобновяеми източници. © Greenpeace / Nicolas Fojtu

7. Изключвай уредите от контакта, когато не ги ползваш

След като си заредиш лаптопа, оставяш ли зарядното му включено в контакта? А миксерът също ли си седи в контакта две седмици след последната му употреба?

Електрическите ни уреди и зарядните ни устройства, вкарани в контакта, продължават да използват електричество дори когато са изключени или нищо не се зарежда на тях. Изчислено е, че 75% от енергията за захранване на домакинските ни уреди всъщност се консумира, докато те са изключени. В Северна Америка този режим на ниско ниво на потребление на уредите (включени в контакта, но без да се използват) се равнява на 5-10% от сметките за електричество.

Невинаги е удобно постоянно да включваме и изключваме от контакта уредите у дома, но има лесни варинти, които биха ни спестили от сметките за електричество. Можем да обединим няколко контакта под общ разклонител и да ги изключваме и включваме наведнъж само когато ни трябват. Също така – да включваме в контакта онези уредите, които използваме рядко, само когато ни потрябват. Ако пък ще пътуваш или просто няма да си вкъщи за повече време, изключи колкото можеш повече уреди като пералнята, съдомиялната и други.

© „Грийнпийс“

8. Използвай разумно

Съществува един интересен феномен, наречен Парадокса на Джевънс. Според него „… в дългосрочен план повишаването на ефективността при използването на даден ресурс ще доведе до увеличаване, а не до намаляване на потреблението на същия този ресурс“. Концепцията се върти около идеята, че колкото по-ефективно и евтино е дадено нещо, толково повече започваме да го използваме.

Създателят на тази концепция дава за примера индустриалната революция в Англия и момента, когато използването на въглища започва да се оптимизира и да става по-ефективно. Това на свой ред води до намаляване цената на въглищата и дава възможност на индустриалците да увеличат консумацията им, като разширят фабриките и продукцията си.

По тази причина е ключово да осъзнаем, че технологичните подобрения и иновации сами по себе си няма да разрешат проблемите ни – от нас зависи да ползваме разумно и осъзнато това, с което разполагаме.