Становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“ – България относно законопроекта, обсъждан в Парламента, подкрепя промените

Пълен текст на становището на двете организации относно законопроекта, публикуван в края на 2021 г.

Двете екологични организации са на мнение, че предложените промени трябва да бъдат подкрепени.
С тях се предвиждат за отмяна разпоредби, които ограничават съдебния контрол спрямо ключови екологични разрешителни, касаещи инвестиционни предложения, техни разширения или изменения, които са определени като обекти с национално значение с акт на Министерския съвет и са обекти със стратегическа важност.

Основанията за отмяна на цитираните разпоредби включват:

  • Разпоредбите бяха приети през 2017 г. без оценка на въздействието и при процедура, която ограничи възможността за участие на обществеността.
  • Заложиха се сериозни ограничения върху съдебния контрол спрямо екологичните разрешителни на мащабни проекти, които по презумпция оказват значително влияние върху околната среда.
  • Съчетаването на едноинстанционното производство със срок за постановяване на решение до шест месеца от подаване на жалбата ограничава значително ефективния съдебен контрол върху екологични разрешителни на обекти, които по презумпция имат значително въздействие върху околната среда.
  • Неспазването на срока на производството може да има негативни последици за професионалното развитие на съдиите и да бъде стимул за неизвършване на важни процесуални действия. Липсата на касационна инстанция премахва възможността подобни пропуски да бъдат поправени.
  • Въвеждането на срок за приключване на производството не е съобразено със спецификите по екологични дела, които изискват събиране на доказателства и експертизи в различни сфери на техниката и науката и противоречи на принципите на истинност, равенство и законност в административния процес.
  • Тези ограничения имат като резултат неефективен съдебен контрол върху екологичните разрешителни на проекти със значително въздействие върху околната среда. Това е в нарушение на правото на ЕС за опазване на околната среда и международните актове, по които България е страна.
  • Противно на твърдяното от поддръжниците на тези разпоредби, ограничаването на съдебния контрол и допускането на проекти, които могат значително да увредят човешкото здраве и околната среда, няма да подобри инвестиционната среда. Политиките на ЕС за преодоляване на икономическата криза ясно показват, че бъдещето е в законодателство, което осигурява достатъчно гаранции за спазване на принципите на правовата държавата и демократичните процеси, опазване на околната среда и човешкото здраве. Само такива политики биха могли да смекчат негативните ефекти от кризите, които са резултат от глобалните изменения в климата и загубата на биоразнообразие.

„Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ подкрепиха и становището на 30 организации, с които се обединихме с искане за прозрачност и достъп до правосъдие за оценките за въздействие върху околната среда по същия законопроект.