Как компаниите за изкопаеми горива използват грийнуошинга, за да подвеждат обществото? За различните измерения на маркетинговия трик и как това влияе на климатичните промени разказва Михаела Александрова, автор в Климатека и в своя YouTube канал Шапка със звънчета Cap’n’bells.

Михаела Александрова е доктор по Политология към катедра „Международни отношения“ в УНСС. Част от научните ѝ интереси се отнасят до: психология, социология, антропология, конфликтология, когнитивна наука, анализ и прогнозиране.

Михаела хвърля светлина и върху „Седемте гряха“ на грийнуошинга и как той може да бъде използван като вид политическа стратегия.

Чрез красиви реклами индустрията на изкопаемите горива се опитва да прикрие мръсните дейности, които извършва. Истината е, че зад нейните лъскави комуникационни кампании, стоят токсични продукти, които убиват повече хора, отколкото тютюна и задълбочават климатичната криза

България е не по-малко засегната от корпорации и бизнеси, които се представят като зелени и чисти.

В началото на миналия месец стартира Европейската гражданска инициатива за забрана на реклами и спонсорства на компаниите за изкопаеми горива. Това е уникален и демократичен начин, чрез който гражданите могат да променят закона.

Заедно можем да предприемем действия и да разкрием основните виновници зад климатичната криза. Заедно можем да разрушим този свят на манипулация и власт, така че компаниите, подхранващи климатичната криза, вече да нямат платформа за разпространение на лъжите си.

Заедно можем да съберем 1 милион подписа в целия Европейски съюз и така да разкрием мрачната, токсична стратегия на индустрията за изкопаеми горива.