Европейският парламент току-що гласува ЗА ратифицирането на Международния договор на ООН за защита на океаните. От „Грийнпийс“ приветстваме това решение и призоваваме правителствата да го ратифицират скоро.

„ЕС имаше важна роля по време на преговорите за Договора, затова ратификацията е ключов момент“ – обясни Крис Торн, координатор на кампанията за защита на океаните на „Грийнпийс“ – „Това гласуване е първото на регионално ниво и би трябвало да даде началото на вълна от ратификации. 27-те европейски правителства трябва да последват примера на ЕС и да ратифицират Договора преди Конференцията на ООН за океаните в Ница през 2025 г. Трябва да сме бързи, защото времето да постигнем глобално договорена цел за защита на поне 30% от океаните изтича.

Активисти от „Грийнпийс“ – Гърция прожектират посланието „Океанът е живот“ близо до храма на Посейдон в Атина. © Greenpeace

Според законодателството на ЕС Договорът трябва да бъде ратифициран първо на ниво ЕС, а след това – от всяка една страна членка поотделно. До днес 89 държави, сред които и 27-те европейски правителства, са положили подпис под Договора – това е демонстрация на глобална политическа воля. Въпреки това само четири държави вече са го ратифицирали – Палау Чили, Белиз и Сейшелите. За да влезе Договорът в сила, са необходими поне 60 ратификации.

„Грийнпийс“ призовава всички държави да ускорят своята ратификация на Договора за защита на океаните и да отделят адекватни средства за справедливото му прилагане за справяне с климатичната криза и кризата на биоразнообразието. ЕС вече обеща 40 милиона евро, за да подкрепи ратификацията в развиващите се страни и още 3,5 милиарда евро за защита на океаните – 1,3 милиона евро от които в подкрепа на изпълнението на договора.

В момента по-малко от 1% от откритите морета са защитени. Според учените защитата на поне 30% е от решаващо значение за опазването на биоразнообразието и смекчаването на климатичните промени.